İşe Gitmeden Emeklilik! Çalışamayan Kadın ve Erkekler SGK 2022 Mevzuatı

Çalışma hayatında yer almayan, çalışmayan, işe gitmeyen kadınlar, ev hanımları ve erkekler emekli olabilirler. Prim gün sayısının tamamlanması şartına göre SGK'dan erken emeklilik formülleri..

Finans 21.02.2022 - 14:19 21.02.2022 - 14:19 Mustafa Karagöz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mevzuatında işe gitmeyenler için emeklilik formülleri mevcut. Emekli olmak için temel şartların sağlanmasını içeren emeklilik düzenlemesinde prim ödemesinin yanında, başvuruda bulunacak olanların da SGK'nın açıkladıüğı koşullara uygun olmaları gerekiyor. 

Ev hanımları, çalışmayan kadınlar, erkekler için geçerli olan emeklilik düzenlemesinde yer alan detaylar ile 2022 yılında geçerli kurallar şöyle;

SGK'DAN ÇALIŞMAYANLARA EMEKLİLİK HAKKI

İş dünyasında yer alan milyonların gözü kulağı emeklilik ile ilgili düzenlemelerde. EYT konusunda gelecek yeni açıklamalar çok sayıda vatandaşın yakın takibinde olurken bu düzenleme halen çalışanlar için uygulamaya geçecek. SGK'nın çalışanlar için sağladığı erken emeklilik formülleri vatandaşlara büyük fırsatlar sunarken hiç çalışmamış yada bir dönem çalışmış şimdi çalışmayanlar da emekli olmanın yollarını arıyorlar. 

Bu durumda olan kadın ve erkekler için SGK'nın isteğe bağlı emeklilik formülleri var. 

isteğe bağlı sigorta 2022

İsteğe bağlı emeklilik düzenlemesi genellikle çeşitli nedenlerden dolayı çalışamayan erkekler ile ev hanımı olan ve mesleği olmayan kadınlar tarafından değerlendiriliyor. İsteğe bağlı emeklilik düzenlemesi genel olarak tek bir özel koşul üzerinden sağlanır. Prim ödemesi sistemine dayalı isteğe bağlı emeklilik düzenlemesinde en önemli koşul sigortalı olmamak. 

Sigortalı Olmamak Gerekiyor

İşte isteğe bağlı emeklilik başvurusunun onaylanması için çalışanların başvuru tarihinde sigortalarının olmaması gerekiyor. Yani sigorta primi ödeyenler bu haktan yararlanamazlar. Bir işyerinde sigorta gerektiren bir işyerinde çalışanlar isteğe bağlı sigorta ile emekli olamazlar. İsteğe bağlı sigorta ödemesinde ayrıca 18 yaş şartı ve emekli maaşı almıyor olma koşulu bulunuyor. 

isteğe bağlı sigorta 3 2022

SİSTEM İÇİNDE AYLIK NE KADAR ÖDEME YAPMAK GEREKİYOR?

İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik; tüm şartların sağlanması durumunda sağlanır. Yani çalışmayanların belli bir süre prim ödemesi yapmış olmaları gerekiyor. Bunun yanında sigortalılık gün şartı ve yaş şartının sağlanması gerek. Çalışmayanlar için belirlenen asgari şartların sağlandığı anda emeklilik hakkı verilir. İsteğe bağlı sigorta için aylık prim ödenmesi gerekiyor ve 2022 yılında asgari ücrete yapılan zam ile ödeme tutarlarında taban rakamlar değişti. 

İsteğe bağlı sigorta primi 2022'de en düşük 1601 TL.

Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta primi2022'de en düşük 1547 TL

2022 yılının Aralık ayında geçerli olan bu ödeme tutarları 2023 yılında asgari ücrete yapılan zam ile değişecek. Ödeme miktarı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@