İşe Göre Maaş Geliyor! İşte 2022 Asgari Ücretin En Yüksek Olacağı Meslekler

Asgari ücret zam oranı için yeni bir formül gündeme geldi. Düzenlemeye göre asgari ücretin zor olan meslek gruplarına daha fazla ödenmesi konuşuluyor. Peki hangi meslekler zor sınıfta yer alıyor?

Finans 23.11.2021 - 15:04 23.11.2021 - 15:12 Mustafa KARAGÖZ

Asgari ücret ile çalışanların maaşlarına yapılması muhtemel zam oranlarına ilişkin yeni bir fomrmül konuşulmaya başlandı. Düzenleme meslek türüne göre maaş zam oranı belirlenmesini amaçlıyor. Peki düzenleme ile kim ne kadar maaş alacak? Yeni gündeme gelen zam hesaplamasını sizlerle paylaşıyoruz. 

ASGARİ ÜCRET ZAM HESABINA YENİ FORMÜL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından asgari ücret zam hesaplamasına ilişkin çalışma başlatılmıştı. Söz konusu çalışma kapsamında 2.500 kişiye asgari ücrette zam hesabı soruldu. İşçi ve işverenlerin yer aldığı anket katılımcıları çok sayıda sektörden yer aldı. Kamuoyu beklenti anketi adıyla yapılan çalışmada 2022 asgari ücret beklentisi ele alındı. 

mesleğe göre asgari ücret (1)

Önceki Yıllardan Farklı Olarak

2022 asgari ücret zam oranının belirlenmesinde 2022 yılında farklı bir hesaplama olabileceği konuşuldu. 

Bu kapsamda Çalışma Bakanlığı'nın 2021 ve öncesind uygulamadığı düzenleme mesleğe göre asgari ücret maaşı içeriyor. Gelen ilk bilgilerde işverenler ile yapılan görüşmelerde tüm sektörler için standart asgari ücret ödemeleri için 3.500 TL rakamının kabul edildiği konuşulıyor. Bunun yanında hükümetin bu rakamın üzerine çıkılması için görüşmeler de gerçekleştirdiği gelen duyumlar arsında yer alıyor.

mesleğe göre asgari ücret (2)

RİSKLİ MESLEKLERE DAHA YÜKSEK MAAŞ

Standart asgari ücret ödemelerinin riskli meslek gruplarında daha yüksek ödenmesi için bazı çalışmalar olabileceği aktarıldı. 

Yüksek risk grubunda yer alan, daha zor sektörlerde ve çalışma koşullarında çalışanlara ödenen asgari ücret taban maaş tutarının daha yüksek limitte olma ihtimali var. Eğer bu düzenleme gerçekleşirse maaşa göre ödemeler belirlenecek. Beden işi yapan, mesleği kapsamında sağlık sorunu yaşayabilecek olanlara yapılacak ödemeler daha yüksek olacak. 

mesleğe göre asgari ücret (3)

Ancak söz konusu düzenleme iddiaları hakkında resmi açıklama bulunmuyor. Gündeme yeni yansıyan düzenlemeler halen iddia aşamasında yer alıyor. 

SON RESMİ AÇIKLAMALAR

Asgari ücrete ilişkin son resmi açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Bakan Bilgin gün içinde yaptığı konuşmasında maaş zam oranlarının belirlenmesi için görüşmelere başlayacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu adına beklentisini açıkladı. Vedat Bilgin görüşmelerin başlamasının hemen ardından bir hafta içinde zam konusunda anlaşma sağlanması ve görüşmelerin ilk haftada bitirme taraftarı olduğu açıkladı. Bilgin ayrıca bu beklentisi için "Olur gibi görüyorum" diye konuştu. İşçi tarafından ise Türk İş Başkanı Ergün Atalay maaş zam oranlarının işçinin yüzünü tebessüm ettirecek bir rakam olması gerektiğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@