İşin mimarı açıkladı: Herkesin ucuza müstakil evde oturması mümkün!

Mimar Semih Akşeker, Türkiye'de herkese yetecek arazinin olduğunu ve vatandaşların ucuza müstakil evde oturmalarının mümkün olduğunu söyledi. Peki bu nasıl olacak? İşte yanıtı.

İşin mimarı açıkladı: Herkesin ucuza müstakil evde oturması mümkün!

Büyükşehirlerde ortalama daire fiyatları 1 milyon lirayı aşarken, asgari ücret zammı sonrasında konut fiyatları yeniden yükselişe geçti. Sözcü'nün haberine göre, bir çalışanın 18 yıldan daha fazla süre, maaşına hiç dokunmadan tasarruf etmesi halinde, bir ev alması mümkün olduğu belirtiliyor.

Mimar Semih Akşeker, konut fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak arazilerin üstüne müstakil ev inşa edilmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

" Herkese müstakil ev yapacak kadar arazimiz var "

Mesleği gereği halkın bahçeli ve müstakil evlere yönelik yoğun bir arzusu olduğunu fark ettiğini belirten Akşeker, 1992 yılından 2020 yılına kadar müstakil, bahçeli ve 2-3 katlı ev sayısının yüzde 25'ten yüzde 57'ye yükseldiğini söyledi.

Türkiye'de her ailenin müstakil ev yapabileceği kadar arazisi olduğunun altını çizerek, arsa konusunun bir hesap işi olduğunu ve şimdi bir ev için her aileye 1 dönüm veya buna yakın büyüklüklerde arsa planlanması durumunda arsa yetersizliğinin ortaya çıkabileceğini belirtti.

müstakil ev-1

Mevcut araziye herkese yetebilecek kadar müstakil ev yapılması için dedesinin evini örnek gösteren Akşeker, evin zemin katının 44 metrekare olduğunu ve 16 metrekarelik küçük bir bahçesi bulunduğunu ifade ederek toplam alanının 60 metrekare olduğunu ifade etti. Bu plana göre müstakil evler inşa edildiğinde arazi sorununun olmayacağının da altını çizdi.

Konuya bir de Avrupa tarafından bakan Akşeker, Avrupa ve Amerika'da müstakil ev oranlarının ülkelere göre yüzde 70-90 arasında değişiklik gösterdiğini belirtti. ABD'de halkın ekserisi müstakil evlerde otururken, daha alt gelir grubundakilerin ise çok katlı apartmanları tercih ettiğini belirtiyor.