İşinden Olup Tazminat Alacaklar Dikkat! İşte Ek Ücretlerle Kıdem Tazminatı Hesaplama Formülü

İşinden olup kıdem tazminatı alacak olan vatandaşların alacakları tazminat tutarı maaş üzerinden ve ek etmenler ile birlikte hesaplanır. Çalışanların bilmeleri gereken tüm formül haberimizde.

Finans 09.10.2021 - 17:37 09.10.2021 - 17:37 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulanan mevzuat kapsamında çalışma hayatında yer alan vatandaşların alacakları kıdem tazminatına etki eden etmenler var. Bu etmenler ile maaş tutarı üzerinden yapılan hesaplama ile alınacak tutar belirleniyor. 

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA FORMÜLÜ 2021

Kıdem tazminatı alınabilmesi için gerekli koşulların oluşması gerekiyor. Her işinden olan kıdem tazminatı alamıyor. Kıdem tazminatı ödemelerinde vatandaşların bilmeleri gereken ilk husus, ödeme alınabilmesi için çalışılan işte en az 1 yıllık çalışmış olmak şartı. 1 yıldan az çalışanlar için kıdem tazminatı ödenmez. Bunun dışında kıdem tazminatı ödemeleri işten çıkarılan çalışanlara ödenir. Kendi rızasıyla işinden ayrılanlara ödenmez. Ancak burada cinsel taciz, mobbing ve benzeri haklı, kanıtlanabilir nedenlerle işten ayrılma durumu olursa kıdem tazminatı ödenir. 

Kıdem Tazminatı Hesaplama Formülü

Kıdem tazminatı ücreti çalışanların maaşları üzerinden ödenir. Her bir yıllık çalışma için bir aylık brüt maaş tutarında kıdem tazminatı ödenir. Kıdem maaşı hesaplamasında ayrıca ek ödemeler de listenir. Bazı ödemeler kıdem tazminatı hesaplamasına dahil edilir. 

Kıdem Tazminatı Hesaplamasına Dahil Edilen Ek Ödemeler?

Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanısıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatlerin (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşulu, ikramiye ödemeleri v.b.) brüt tutarları dikkate alınmaktadır.

Asgari Ücretli Bir Çalışan İçin

5 yıl boyunca asgari ücretle çalışmış ve işten çıkarılmış olan bir işçiye işveren; 5 yıl için 5 aylık brüt maaş tutarında ödeme yapacak. Ödemeler 2021 yılı için 3577 TL (brüt asgari ücret) x 5 (çalışılan süre) = 17.885 TL ödeme yapılır. Bu ödemeye varsa yol parası, yemek parası, ikramiye ve benzeri ek ödemelerde dahil edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@