İskan Belgesi Olmadan Kentsel Dönüşüm Başvurusu Yapılır Mı?

Kentsel dönüşüm başvurusu yapmak isteyen kişilerin bazı belgeleri teslim etmeleri gerekiyor. Peki, iskan belgesiz kentsel dönüşüm olur mu?

KENTSEL DÖNÜŞÜM 03.08.2018 - 15:41 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Kentsel dönüşüm başvurusu yapmak isteyen kişilerin bazı belgeleri teslim etmeleri gerekiyor. Peki, iskan belgesiz kentsel dönüşüm olur mu?

Son yaşanan toprak kaymaları ve çöken bina haberleri Türkiye'de kentsel dönüşüm projelerinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gözler önüne serdi. Özellikle de İstanbul ve İzmir gibi deprem riskinin yüksek olduğu şehirlerimizde kentsel dönüşüm çok daha büyük bir önem taşıyor. İskan Belgesi Nedir?Kentsel dönüşüm belgeleri arasında yer alan belgelerden biride iskan belgesi olarak öne çıkıyor. Kentsel dönüşüme alınmak istenen binaların inşaatına uygun olarak yapıldığını gösteren belge olarak ta isimlendirilen imar barışı belgesi "bina tamamlama belgesi" oarak açıklanıyor. Bilindiği üzere ülkemizde inşa edilmek istenen binalar için ilk olarak inşaat ruhsatı alınması gerekiyor. İnşaat ruhsatı alınmadan yapılan binalar kaçak bina olarak kabul ediliyor ve binalarda yer alan dairelere tapu belgesi düzenlenmesine izin verilmiyor. İskan belgesi ise binanın inşaatının tamamlanmasının ardından inşaat ruhsatına uygun olarak inşa edilip edilmediğinin kontrol edilmesi ve oturmaya hazır olduğunun belediye tarafından kabul edilmesi durumunda verilen belge olarak tanımlanıyor. İskan Belgesiz Kentsel Dönüşüm Başvurusu Yapılır Mı?Hayır ne yazık ki iskan belgesi olmadan kentsel dönüşüm başvurusu yapılmasına izin verilmiyor. Ancak yeni çıkarılan imar barışı ile kişilerin iskan belgesi almalarının önü açılırken bu sayede iskan belgesiz binaların ve dairelerin de imar barışına katılmaları amaçlanıyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@