İskan Ruhsatı Hiç Alınmamış Binalara Kat Mülkiyeti Nasıl Kurulur, Cezası Var Mı?

İskan ruhsatı hiç alınmamışsa kat mülkiyeti nasıl alınır? İskan ruhsatı alınmamış binalar için kat mülkiyeti alınırken ceza ödenir mi? 

Emlak Haberleri 30.05.2022 - 20:10 30.05.2022 - 20:10 Engin Uzunoğlu

İnşa edilen binaların kat mülkiyeti kurulmuş tapularının alınmasına dair işlemler oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Örneğine az rastlansa da bina için iskan ruhsatı hiç alınmadan binalar inşa edilebiliyor. Bu şekilde yapılan binalar için kat mülkiyetinin kurulmasına dair işlemlerin nasıl yapılacağı ve kat maliklerinin bunun için ceza ödemek durumunda kalıp kalmayacakları araştırılıyor.

İSKAN RUHSATI HİÇ ALINMAMIŞ BİNALARDA KAT MÜLKİYETİ KURULMASI

İnşa edilen ve içerisinde oturmaya hazır hale getirilen binalarda kat mülkiyetinin kurulması gerekiyor. Bunun için iskan ruhsatı gerekiyor. Ancak iskan ruhsatı hiç alınmamışsa veya müteahhide ulaşılamıyorsa bunun için yapılması gereken bazı işlemler bulunuyor. Öncelikle binadaki malikler toplanarak aralarında bir temsilci seçerler veya tapu emlak müşavirlik firmasını yetkilendirirler. 

Seçilen temsilci ilgili belediyeye giderek başvuruda bulunmalıdır. Bu başvuru sırasında temsilciden herhangi bir belge talep edilmemektedir. Belediye ilgili projeye iskan ruhsatı verip vermeyeceğine belediyede bulunan yapı denetim raporları ve proje aslını inceleyerek karar verir. Bu incelemede projedeki imar şartları karşılanıyorsa ve deprem yönetmeliğine uygun ise belediye “iskan ruhsatı verilebilir” yazısını ilgili kurumlara göndererek gerekli belgeleri temin edecek. 

Belediye kat mülkiyeti kurulacak olan binanın bina harçlarının yatırılıp yatırılmadığını, sigorta primlerinin ödenip ödenmediğini, su kaçağı olup olmadığını, yangın ve elektrik sistemlerinde sorun olup olmadığını, binanın sağlık ve çevreye uygun olup olmadığını ilgili kurumlardan öğrenir. Tüm bu hususlarda olumlu yanıtlar alındıktan sonra tapu müdürlüğü ile koordinasyon sağlanarak kat mülkiyeti kurulması sağlanabilmektedir. 

Vatandaşlar iskan ruhsatı alınmamış bir binaya kat mülkiyeti kurulması için işlemleri yaptıklarında herhangi bir ceza ödemiyorlar. Ancak eğer müteahhit ilgili kurumlara yapması gereken ödemeleri yapmamışsa bu ödemeleri yapmak durumunda kalabiliyorlar. Aksi durumda kat mülkiyeti kurulması imkansız hale gelebiliyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@