İSKİ Genel Kurulu'ndan Su Zammı Kararı Çıktı! İstanbul'da Suya Ne Kadar Zam Yapıldı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) 2. Olağanüstü Genel Kurulu'ndan İstanbul'da suya zam yapılmasına dair karar çıktı. 

Finans 07.09.2021 - 18:33 07.09.2021 - 18:38 Engin Uzunoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bir süredir suya zam yapılmasına dair tartışmalar sonuca ulaştırıldı. AK Partili İstanbul Büyükşlehir Belediyesi meclis üyeleri tarafından suya zam yapılmasına dair muhaleflerine rağmen zam gündemi ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)  bugün suya zam yapılmasına dair gündemle 2. Olağanüstü Genel Kurul için toplandı. 

İSTANBUL'DA SUYA ZAM YAPILDI

İstanbul yenikapı'da bulunan Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde yapılan İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu'nda su zammı ile alakalı gündem görüşüldü ve karara bağlandı. Buna göre İstanbul'da suya yüzde 15,62 oranında zam yapılmasına dair teklif oy birliği ile kabul edildi. Bundan sonra İstanbul'da vatandaşlar su faturalarını yüzde 15,62 oranında zamlı olarak ödeyecekler. 

SUYA NEDEN ZAM YAPILDI?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri suya uzun bir süredir zam yapılmamasını bu zamma gerekçe olarak gösterdiler. Bu süreçte maliyetlerin oldukça arttığını söyleyen yetkililer bu maliyet artışlarının vatandaşlara yansıtılmaması için yoğun bir çaba gösterildiğini ve suya zam yapılmaması için tüm imkanların sonuna kadar zorlandığını ifade ettiler. Yetkililer ayrıca suya yapılan zammın enflasyon oranının altında kaldığını söyleyerek zam yapılırken dahi vatandaşların alım gücü düşünülerek hareket edildiğini belirttiler. 

SU ZAMMINA ELEŞTİRİ GELDİ

Suya İstanbul'da yapılan zammı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde muhalefette olan AK Partililer eleştirmeye başladılar. Zam yapılarak vatandaşların zor durumda bıraklığını söyleyen AK Partili belediye meclis üyeleri ayrıca İSKİ'nin suya zam yapmak için Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yapmasını yadırgadırlar. Zam yapılacaksa bile Olağan Genel Kurul beklenebilirdi diyen AK Partililer zam için acele etmenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yakışadığı şeklindeki eleştirilerini dile getirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@