İSKİ'nin Fatura Kararı Canları Sıktı: 5 Yıllık Borçları Tüketici Ödeyecek!

İSKİ Kurumsal İletişim Şube Müdürlüğü, su faturalarındaki KDV farklarının tüketicilerin yeni faturasına yansıtılacağını duyurdu. Vatandaşlar, 5 yıllık KDV borcunu ceplerinden ödeyecek.

Gündem 13.01.2022 - 16:27 13.01.2022 - 16:27 Büşra Uluşen

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Kurumsal İletişim Şube Müdürlüğü bugün su faturalarına ilişkin basın açıklaması yaptı. 

Açıklamada, Sayıştay incelemesi neticesinde son altı yıla ait KDV borçları tespit edildiği ve bu borçların tüketiciden tahsil edileceği bildirildi. 

5 YILLIK KDV BORCU VATANDAŞTAN ALINACAK

İSKİ Kurumsal İletişim Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, su faturalandırmasında son 6 yıla ait KDV borçlanması meydana geldiği ve bu borcun tüketiciler tarafından ödeneceği ifade edildi. 

Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığı'nın inceleme raporunda 2016- 2017- 2018- 2019- 2020 yıllarında tahsil edilen bakım bedeli üzerinden alınan KDV ücretinin eksik yapıldığı tespit edildi. 

İSKİ'nin Fatura Kararı Canları Sıktı 5 Yıllık Borçları Tüketici Ödeyecek!

ÜCRETSİZ VERİLEN SU ARTIK PARALI

Raporun devamında,  2019- 2020 ve 2021 yıllarında İstanbullu vatandaşlara 'insan, su hakkı' kapsamında ücretsiz olarak verilen suya, emsal bedel üzerinden KDV hesaplaması yapılarak beyan verilmesi gerektiği ifade edildi. 

Belirtilen yıllar arasındaki KDV'lerin fark tutarları abonelerin faturalarına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak. 

Su faturalarından alınacak olan KDV bedelleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine aktarılacak. 

Buna göre İstanbullu vatandaşlar, ileriki faturalarında geçmişe dönük borçlanma kapsamında belirtilen KDV fark tutarlarını ödeyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@