İŞKUR 8 İlde Kurs Açtı! Hem Meslek Edinecekler Hem Günlük 115 TL Cep Harçlığı Alacaklar

İŞKUR meslek edindirme kursları 2022 Nisan başvuruları başladı. 8 ilde başlayan kurs başvuruları ile vatandaşlara hem bedava meslek sahibi olma hem de cep harçlığı kazanma fırsatı sunuldu.

Finans 01.04.2022 - 14:45 01.04.2022 - 15:12 Gülcan Özer

İş sahibi olmak isteyen ancak mesleği olmadığı için işe giremeyen kişilere İŞKUR çifte fırsat sundu. İstihdam garantili olarak açılan kurslar ile bu kurslara katılan kişiler hem meslek sahibi olacaklar hem de kursa katıldıkları gün boyunca cep harçlığı kazanacaklar. 

Devletin başlattığı istihdam kampanyasına destek olmak adına İŞKUR tarafından açıklanan mesleki kurslara başvuru yapan kişiler belirlenen süre boyunca haftada 5 gün olmak üzere belirlenen saatlerde kurs alıyorlar. Daha sonra kurs alan kişiler başarılı olmaları ve sertifika almaları durumunda iş garantili kurslarda işyerinde daimi olarak istihdam edilmeye başlanıyorlar. 

İŞKUR İSTİHDAM GARANTİLİ KURS NEDİR, NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İŞKUR meslek kursları farklı isimler altında açılıyor. Bazı kurslarda kursu başarı ile bitiren kişilere iş garantisi veriliyor. Bu kurslara istihdam garantili kurslar deniliyor. Kişiler zaten bu kurslarda iş başı yapacakları kurumlarda eğitim alıyorlar. Yani belirlenen sürede kişi bu kurumlarda aslında bir nevi staj yapmış oluyor. Kurs sonunda başarılı olan kişiler işe alınıyorlar. 

işkur kursları

İŞKUR kursları şu anda aralarında Mardin, Şırnak, Adıyaman, Muş, Niğde ve Samsun'un da yer aldığı 8 ilde devam ediyor. Ancak İŞKUR bu ilanları her gün yenilediği için yaşadığınız şehirde açılan yeni kursları kaçırmamak adına İŞKUR GOV TR internet sitesi üzerinden verilen ilanları takip etmeniz gerekiyor. 

işkur kurs ücreti

İŞKUR KURS ÜCRETİ NE KADAR, CEP HARÇLIĞI KAÇ TL VERİLİYOR?

Kursa katılan kişiler kursu başarı ile bitirmeleri durumunda İŞKUR onaylı mesleki eğitim sertifikası verilirken ayrıca kurs dönemi boyunca yol ve yemek giderlerini karşılamaları için cep harçlığı adı altında para ödeniyor. Yani bu kurslara katılan kişiler hem bedava meslek edinmiş olurken hem de kurs boyunca cep harçılığı alarak gelir elde etmiş oluyorlar. İŞKUR mesleki eğitim kursları ücretleri;

İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 65,44 TL,

İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 35 TL,

Sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 106,34 TL,

Geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 45 TL,

Hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 25 TL,

Uçak Bakım Teknisyenliği (Gövde Motor) mesleğinde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 114,51 TL olarak ödenmektedir.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@