İslam Memiş Açıkladı: Gram Altın, Ons Altının, Gümüş Fiyatı ve Bitcoin! Hangi Yatırım Aracı Daha Çok Kazandırdı?

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş gram altın, gümüş, bitcoin ve ons altının getirisi ile kar - zarar tablosunu açıkladı. Hangi yatırım aracı kazandırdı, hangisi kaybettirdi?

Finans 28.02.2022 - 09:45 28.02.2022 - 09:46 Gülcan Özer

Yatırım araçlarının getirileri hem büyük yatırımcılar hem de küçük yatırımcılar tarafından yakından takip edilmeye devam ederken konu hakkında bir açıklamada İslam Memiş tarafından yapıldı. İslam Memiş yatırım araçlarının 2 aylık getirisini açıkladı. 

Ekonomide yaşanan dalgalanma, pandeminin olumsuz etkileri derken bir yandan da yaşanan bu sürece eklenen Ukrayna - Rusya savaşı ile piyasalardaki fiyatlamalarda çok sert değişimler yaşanmıştı. Rusya'nın Perşembe günü resmen Ukrayna'ya girmesi ile savaş patlak vermiş, operasyon haberi ile brent petrol ve altın fiyatları adeta roket gibi fırlamış, borsalar ve kripto paralar çökmüştü. 

1 OCAK 2021 TARİHİNDE GRAM ALTIN, ONS ALTIN, BİTCOİN VE GÜMÜŞ ALANLARIN PARALARI NE OLDU, EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI HANGİSİ OLDU?

Piyasalar büyük bir belirsizliğin içerisinde yön bulmaya çalışırken anlık veri akışları piyasalarda hiç beklenmedik hareketlilikler yaşanmasına neden olabiliyor. Amerikan Merkez Bankası FED tarafından Mart ayında yapılacağı kesinleşen faiz artırımı hamlesinin ardından altın fiyatları düşüşe geçerken Ukrayna'dan gelen savaş haberi ile bir anda patlamıştı. Yaşananları değerlendiren İslam Memiş önemli açıklamalarda bulundu. 

islam memiş altın açıklaması

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan İslam Memiş piyasaların Ukrayna savaşını fiyatladığını ve Şubat ayında yaşanan sert yükselişin tamamen bu savaş haberinden kaynaklandığını belirterek yatırım araçlarının getirilerini şu şekilde sıraladı: 

2022 yılına 796 liradan başlayan altının gram fiyatı, Şubat’ta 935 liraya yükselerek 139 lira,

2022 yılına 1.783 dolardan başlayan altının ons fiyatı, Şubat’ta 1.974 dolara yükselerek 191 dolar, 

Gümüş ons 2 dolar, gümüş gram 1,14 kazandırdı. 

Bitcoin ise 47 bin 448 dolardan başladığı 2022 yılına Şubat ayının son gününde 37 bin 872 dolar seviyesine kadar geri çekilerek 9 bin 576 dolarlık bir kayıp yaşadı. 

Bu tablo içerisinde yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı altın olarak öne çıkarken hem gram altın hem de ons altında para yatıran kişiler kazanç elde etti, Ocak ayında 1 gram altın alan kişiler Şubat ayının sonuna kadar 2 aylık süreç içerisinde 139 liralık bir kazanç elde etmiş oldular. Altın fiyatları FED, enflasyon ve Ukrayna savaşını takip etmeye devam edecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@