İslama Göre Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? İslamiyete Göre Komşu Hakları ve Komşuluk İle İlgili Hadisler!

Son dönemde düşen konut kredisi faiz oranları ve ev satışlarında başlatılan teşvikler vatandaşın yeniden konuta yönelmesine neden oldu.

EMLAK HABERLERİ 26.01.2020 - 09:46 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Son dönemde düşen konut kredisi faiz oranları ve ev satışlarında başlatılan teşvikler vatandaşın yeniden konuta yönelmesine neden oldu. Peki, dini açıdan ev sahibi olmak isteyenlerin dikkat edilmesi gerekenler neler?

Türkiye Gazetesi yazarı Salim Köklü bugünkü yazısında ev sahibi olmak isteyen kişilerin dini açıdan dikkat etmeleri gereken önemli hususlara yer verdi. Hadis-i şerifte; “Ev satın almadan evvel, komşuların nasıl olduğunu araştırınız! Yola çıkmadan evvel, yol arkadaşınızı seçiniz!” buyurulduğuna dikkat çeken Köklü mutlaka komşuluk ilişkilerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. İYİ KOMŞU BULUN, İYİ KOMŞU OLUN! Komşuluk ilişkilerine dikkat çeken Köklü iyi komşu bulmak kadar iyi komşu olmanın da önemli olduğunu belirterek herkesin komşularını incitecek davranış ve sözlerden uzak durması gerektiğini dile getirdi. Günümüzde artık çok katlı binalarda yaşam sorunları da beraberinde getirirken konu hakkında açıklamada bulunan Köklü muhtaç durumda olan komşulara yardım edilmesini, cenazelerde taziyeye gidilmesini, güler yüzlü davranılması gerektiğinin altını çizdi. KOMŞULUK İLE İLGİLİ HADİSLER “Ev satın almadan evvel, komşuların nasıl olduğunu araştırınız! Yola çıkmadan evvel, yol arkadaşınızı seçiniz!”“Komşuya hürmet etmek, ana-babaya hürmet etmek gibi lazımdır.”“Allah’a ve ahiret gününe iman eden, misafirine ikram etsin. Allah’a ve ahiret gününe iman eden, komşusuna iyilik etsin. Allah’a ve ahiret gününe iman eden, ya hayır söylesin ya sussun.”“Cebrail bana komşu hakkında o kadar tavsiyelerde bulundu ki, komşuyu komşuya vâris yapacak sandım.”“Komşuların en hayırlısı, komşusuna en hayırlı olandır.”“Komşunun miras gibi hakkı vardır, o da komşuluk hakkıdır. Eğer Müslüman ise sende iki hakkı vardır. Biri komşu hakkı, biri de Müslüman hakkı.”“Allahü teâlâ, bir salih Müslümanın hürmetine, komşularından binlerce belâyı, felaketi uzaklaştırır.”“Komşu hakkının ne olduğunu biliyor musunuz? Yardım isterse yardım edin, borç isterse borç verin, fakir ise ihtiyacını görün, hasta olursa ziyaretine gidin, ölürse cenazesinin arkasından gidin, sevinirse sevinin. Üzüntülü zamanında hâl ve hatırını sorun, üzülmeyin deyin. Rüzgârına mâni olmamak için ona bakan duvarı çok yüksek yapmayın. Yediğiniz meyveden ona gönderin, veremezseniz gizli yiyin. Çocuğunuzun eline yiyecek verip dışarı çıkarmayın. Yemeğinizin kokusu ile komşuları üzmeyin. Pişirdiğiniz yemekten bir tabak da ona gönderin.”Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@