İspanya'da Evini Yüksek Fiyatla Kiraya Veren Ev Sahibine 9 Bin Euro Ceza Kesildi!

İspanya'nın Barselona şehrinde evini yüksek fiyatla kiraya veren bir ev sahibine belediye tarafından para cezası verildiği bildirildi. 

Emlak Haberleri 27.10.2021 - 23:40 27.10.2021 - 23:45 Engin Uzunoğlu

Dünyada konut krizi yaşanmaya devam ediliyor. Yalnızca Türkiye'de değil Avrupa'da da ev kiralarına fahiş zamların uygulanmaya başlanması büyük bir toplumsal sıkıntının nedeni oldu. Bu sorunun yaşandığı ülkelerden birisi de İspanya oldu. Ancak İspanya'da yerel yönetimler yüksek kiralara karşı farklı çözüm yolları üretebiliyorlar.

YÜKSEK KİRA ALAN EV SAHİBİNE CEZA

Katalonya özerk yönetiminde bulunan bölgede 2020 yılının Eylül ayında yeni konut yasası uygulanmaya başlanmıştı. Bu yasa gereği yüksek kira bedeli alan ev sahiplerine ilk ceza Barselona kentinde verildi. 

Barselona belediyesi bir süredir yüksek kira sorununa ilişkin sıkı denetimlere başlamıştı. Bu denetimlerin ilk cezasının ise kesildiği bildirildi. Daha önce evini 950 Euro bedelle kiraya veren bir ev sahibi yeni kiracısından 1.200 Euro kira bedeli talep etti. Belediye tarafından bu durumun tespit edilmesi ile de ev sahibine 9 Bin Euro para cezası kesildi. 

EV SAHİBİ KİRAYI İADE EDİP İTİRAZ ETTİ

İspanyol basınında geniş yer bulan para cezası oldukça yaygın şekilde tartışılmaya başlandı. Edinilen bilgilere göre para cezası kesilen ev sahibi ilk olarak fazla aldığı kira bedelini kiracısına iade etti. Ardından ise cezaya itiraz ederek iptalini istedi. 

SON 5 YILDA KİRA SÖZLEŞMESİ OLAN EVLERİN KİRA ARTIŞINA İZİN YOK

2020 yılından itibaren Katalonya'da uygulanan konut yasasına göre son beş yıl içerisinde bir ev için kira sözleşmesi yapılmışsa yeni kira sözleşmesinin de aynı kira bedeli ile hazırlanması gerekiyor. Bu durumun ihlal edilmesi durumunda ise ihlali gerçekleştiren ev sahiplerine 9 Bin Euro ile 90 Bin Euro arasında değişen oranlarda para cezası veriliyor. 

İspanya'da merkezi hükümet de konut yasasına ilişkin yeni bir tasarıyı onaylayıp Meclis'e gönderdi. Bu yasa tasarısına göre kira artışları kontrol altına alınacak, boş evlerin kiralanması teşvik edilecek ve 18 – 35 yaş arasındaki gençlere her ay 250 Euro kira yardımı yapılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@