İspanya'da İnşaat Sektöründe Çalışacaklar! 2 Bin Euro 30 Bin TL Maaşla Personel Aranıyor!

2008'deki krizin ardından inşaat sektörünü yeniden canlandırmayı hedefleyen İspanya 2 bin Euro 30 bin TL maaşla çalışacak yarım milyon işçi arıyor.

Emlak İş İlanları 19.02.2022 - 14:15 19.02.2022 - 14:16 Büşra Uluşen

İspanya'da 2008 yılında gayrimenkul sektöründe yaşanan çöküş nedeniyle 1,8 milyon kişi işsiz kalarak, neredeyse tüm inşaatlar yarım kalmış ve ülkenin her yeri vinçle dolup taşmıştı. 

İspanya, şimdilerde Avrupa Birliği'nin (AB) pandemi sonrası ekonomiyi canlandırmak adına oluşturduğu fondan yararlanan ilk ülkelerden biri olarak o zamanlar işsiz kalan inşaat işçilerine yeniden ihtiyaç duyuyor. Şirketler ve sendikalardan yapılan açıklamalar doğrultusunda İspanya'nın en az yarım milyon inşaat işçisi aradığı belirtiliyor. 

İSPANYA 24 BİN EURO MAAŞLA YARIM MİLYON İNŞAAT İŞÇİSİ ARIYOR

İspanya basınından yansıyan haberler doğrultusunda İspanya'nın inşaat sektöründe işçiye ihtiyaç duyduğu ve bu işçi ihtiyacı için göçmen arayışında olduğu ifade ediliyor. İspanya'nın en büyük inşaat birliği tarafından yapılan ankete göre şirketlerin neredeyse yüzde 70'i, geçtiğimiz yıl eleman bulamadığı için iş tekliflerini reddetmiş. Şimdi ise AB'den konutların yenilenmesi için alınan fonla piyasaya yeniden hareketlilik verilmesi planlanıyor. 

inşaat ispanya

İtalya'dan sonra 140 milyar Euro ile en büyük fonu alan İspanya, bu fon ile ekonomisinde yüzde 7'lik bir büyüme kaydetmeyi hedefliyor. Ancak tedarik sıkıntısı ve eleman yoksunluğu nedeniyle faaliyetlerine bir türlü başlayamıyor. 

İnşaat sektörünün önde gelen isimleri bir inşaat işçisinin yıllık 24 bin lira kazanç elde ettiğini ve bu tutarın birçok mimarın maaşından bile yüksek olduğu ifade ediyor. Ülkede yorucu işlerde çalışanların kazandığı ortalama yıllık gelir 18 bin 500 euro olarak kaydedilirken, inşaat sektöründe çalışanlara verilen 24 bin euroluk maaş göz dolduruyor. 

inşaat ispanya2

İNŞAATÇILAR TURİZME BAŞLADI, SEKTÖR BOŞ KALDI

İspanya'da 2008 krizinden önce yaklaşık 3 milyon kişi gayrimenkul sektöründe çalışıyordu. Ancak krizin başlamasıyla sektördekiler turizme yöneldi ve yeniden inşaata dönem istemiyorlar. Bu sebeple şirketler, sendikalar ve devlet bir olarak inşaat sektörünü canlandırmak için çeşitli hamlelerde bulunuyor. İnşaat sektörü kapsamında ücretsiz kurslar düzenleniyor ve geçtiğimiz yıl bu kurlara 90 bin kişi katıldı. Madrid'de düzenlenen kursa katılanların bir çoğu yerli halk değil, AB dışı ülkelerden gelen göçmenler. 

Ülkede inşaat ve gayrimenkul sektörünün yeniden canlanması için eleman ihtiyacı her geçen gün çoğalırken, çoğunluğu farklı ülke vatandaşlarından oluşan tam 500 bin inşaat işçisi alımı yapılacağı ifade ediliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@