Ana Sayfa EKONOMİ 13 Ağustos 2017

İspanyol Santander, 12 Milyar Dolarlık Gayrimenkulünü Sattı

İspanya'nın en büyük bankaları arasında yer alan İspanyol Santander, 12 milyar dolar değerindeki gayrimenkulünü sattı.
İspanyol Santander, 12 Milyar Dolarlık Gayrimenkulünü Sattı

İspanyol Santander, Avrupa’nın en büyük bankaları arasında yer alıyor. 12 milyar dolar değerinde mülke sahip olan İspanyol Santander mülkünü, Banco Popular’ın kurtarılması kapsamında Amerikalı Blackstone Grubu’na satışını gerçekleştirdi.

İspanya Tarihinde En Büyük Mülk Satışı

Amerikalı Blackstone Grubu’na yapılan satış, İspanya tarihinin en büyük mülk satışı olarak kayıtlara geçti. Ülkenin gayrimenkul ve finansal gerilemesinden sonra fiyatların kademeli olarak yükselmesinin hemen ardından yaşandı.

Uzmanlar bu durumu yatırımcıların heyecanının yenilendiğine dair önemli bir işaret olarak değerlendiriyor.

Üçte Bir Fiyatına Satıldı

Orijinal rayicinin 36 milyar dolardan fazla olduğu belirtilen söz konusu mülkler böylelikle değerinin üçte bir fiyatına satılmış oldu.

Blackstone Grubu’nun yüzde 51 hissesinin sahibi olacağı yeni bir şirketin kurulması da planlanıyor. Şirketten geriye kalan hisseler de Santander bankasının sermaye desteğiyle Banco Popular’a ait olacak.

Banco Popular, beş yıl önce İspanya ekonomisine 40 milyar euro fatura çıkan çöküşün ardından, geçtiğimiz haziran ayında kurtarılmıştı.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, İspanya’ya gelen 2015 yılında 22 milyar euro dış yatırımın, üçte birinden fazlası gayrimenkul sektöründe yaşandı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?