İsrail İstanbul'daki vatandaşlarını neden geri çağırdı?

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İstanbul'daki vatandaşlarına Türkiye'ye dönün çağrısı yaptı. Geri dönüş isteminin nedenini ise kendisi açıkladı.

Gündem 13.06.2022 - 17:04 13.06.2022 - 17:04 Büşra Uluşen

Türkiye ile İsrail arasındaki sular durulmak bilmiyor. Son olarak iki ülke arasındaki ilişkiler iyileştirilmeye çalışılırken, İsrail'den Türkiye'deki vatandaşlarına yönelik bir seyahat uyarısı yapıldı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, bugün yaptığı açıklamada, İstanbul'daki vatandaşlarına ülkeden ayrılın çağrısı yaptı. 

'' Eğer İstanbul'daysanız derhal dönün! "

İsrail Parlamentosu Knesset'teki parti grup toplantısında çeşitli açıklamalarda bulunan Lapid, önceki ay İran'ın Türkiye'deki İsraillilere karşı saldırı girişimlerinde bulunduğunu hatırlatarak, bu terör saldırılarının tatile giden İsraillileri hedef aldığını söyledi. 

Türkiye'deki İranlıların kasıtlı olarak İsraillileri öldürmek ya da kaçırmak için plan hazırlığında olduğunu ve bunun gerçek bir tehdit olduğunu aktardı. Lapid, Türkiye'deki İsrail vatandaşlarına seslenerek,

'' İsraillere gerekmedikçe İstanbul'a ve Türkiye'ye gitmeme çağrısı yapıyoruz. Eğer İstanbul'daysanız derhal İsrail'e dönün, İstanbul'a uçuş planınız varsa iptal edin. Hiçbir seyahat hayatınızdan daha değerli değildir '' ifadelerini kullandı. 

Çok sayıda İsrailli vatandaşın hayatı kurtarıldı

Açıklamalarına devam eden Lapid, seyahat uyarısıının turizm sezonu bitmeden kaldırılacağını ifade ederek, son dönemde çok sayıda İsrail vatandaşının hayatının kurtarıldığını ve yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür borçlu olduğunu söyledi. 

İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey isimlerinden biri olan Albay Hassan Sayid Khodaeri'nin geçtiğimiz ay evinin önünde silahlı saldırı sonucu öldürülmesi sonrasında İsrail yönetimi, Türkiye'deki kendi vatandaşlarına geri dönüş çağrısı yapmış ve İran'ın olası saldırıları nedeniyle bir süre daha Türkiye'ye gidilmemesi yönünde ifadeler kullanmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@