İşsizlere , İşe Gireceklere Nakit Ödeme! Aile Bakanlığı 1.192 TL Sosyal Yardım Veriyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından iş arayan vatandaşlara sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. İş arayanlar ve işe başlayanlar hangi sosyal yardımı almaya hak kazanabilirler? 

Finans 10.10.2021 - 18:51 10.10.2021 - 18:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yönetimde oldukça gelişmir bir sosyal yardım programı uygulanıyor. Bazı şartları taşıyan vatandaşlara aylık veya tek seferlik sosyal yardımlar yapılabiliyor. Bu sosyal yardımları alabilmek için genellikle başvuru yapılması gerekiyor. Detaylar bilinmediği için çok sayıda vatandaş sosyal yardım alabilecekken başvuru yapmadıkları için bu imkanlardan yararlanamıyorlar. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın dikkat çeken sosyal yardımlarından birisi de iş arayan vatandaşlar ile işe başlayan vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar oluyor. İşsizliğin oldukça büyük sorun olduğu bu dönemlerde bu sosyal yardımlara ilgi de aynı ölçüde büyük olmaya başladı. Peki bu sosyal yardımların şartları nelerdir, nasıl alınabilir, ne kadar ödeme yapılıyor?

İŞE YÖNLENDİRME YARDIMI NASIL ALINIR? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın verdiği sosyal yardımlardan birisi de İşe Yönlendirme Yardımı'dır. Bu sosyal yardım 3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenlere verilmektedir. 18 – 55 yaşları arasında olan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilip İŞKUR'a bildirilen vatandaşlar bu sosyal yardımı almaktadırlar. 

İŞKUR tarafından iş görüşmesine  yönlendirilen bu vatandaşlar sosyal yardım ödemesi almaktadırlar. Bu sosyal yardım programı kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince 1 yıl içerisinde en fazla 3 defa olmak üzere aylık net asgari ücretin yüzde 10'u kadar İşe Yönlendirme Yardımı ödemesi yapılmaktadır. Bu ödeme 2021 yılı rakamlarına göre 282 TL'dir. 

sosyal yardım işe başlama

İŞE BAŞLAMA YARDIMI NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yuardım yapılan hanelerde yaşayan ve 18-55 yaş aralığında bulunduğunda çalışabilir olarak İŞKUR'a bildirilen vatandaşlar sosyal güvenceli bir işe yerleştirildiklerinde bu sosyal yardımı almayua hak kazanırlar. Bu sosyal yardımın alınabilmesi için vatandaşların İŞKUR tarafından bir işe yönlendirilmeleri ve o işe başlamaları gerekiyor. 

İşe Başlama Yardımı kapsamında vatandaşlara her yıl yalnızca tek sefer ödeme yapılmaktadır. Brüt asgari ücretin üçte biri vatandaşlara ödenmektedir. Bu da 2021 rakamlarına göre 1.192 TL'dir. Vatandaşlar bu ödemeyi her yıl tek seferliğine sosyal güvenceli bir işe girmeleri durumunda alabiliyorlar. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@