İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa! Değerlendirenlere Büyük Şehirlerde Ucuz Ev Fırsatları

Büyük kentlerde konut talebi olanlar için çeşitli ucuz daire olanakları bulunuyor. Ev alma arefesinde olanlar için değerlendirilebilecek bu fırsatları sizlerle paylaşıyoruz.

İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa! Değerlendirenlere Büyük Şehirlerde Ucuz Ev Fırsatları

Ev alma hayali içerisinde olan vatandaşlar için, hayallerini ertelemenin başlıca nedeni yüksek maliyet hesapları. Tüm maliyet kalemlerinde yaşanan fiyat artışları ev alma sırası bekleyenlerin daha tedbirli davranmasına neden oluyor.

Peki vatandaşlar için bu dönemde düşük maliyet mümkün mü?

DÜŞÜK FİYATLAR, UCUZ MALİYETLER MÜMKÜN

Ev almak isteyen vatandaşlar uzun süreli araştırmalar yaparak kendileri için en uygun koşulları oluşturmaya çalışıyorlar. Fiyat olarak en uygun fiyatı yakalamak isteyen vatandaşlar ayrıca kredi noktasında da düşük faizleri araştırıyorlar. Ancak Ağustos 2021 döneminde hem konut satış rakamları hemde kredi maliyetleri çok yüksek seviyede yer alıyor.

Vatandaşların birçoğu bu dönemde ev alma planlarını başka bahara bırakırken bazı vatandaşlar ise diğer seçenekleri değerlendiriyor.

Farklı seçenekler üzerinden daha düşük maliyetle ev sahibi olmanın yollarını yakalayan vatandaşlar planlamalarını ertelemiyorlar. Emlak365.com olarak bizlerde planlarını ertelemek istemeyenler için değerlendirilebilecek farklı yolları sizlerle paylaşıyoruz.

konut3

1-) Kamu Konutu Satışları

Kamu kurumları kendilerine ait konutları satışa çıkarıyorlar. Kamu konutu satışları ihale üzerinden ve belli bir muhammen bedel üzerinden gerçekleştirilir. Satış listesini takip edenler için kendi şehirlerinde belediyeler, SGK, Kızılay, PTT gibi kurumlar yada İl Milli Emlak Müdürlükleri tarafından satışa çıkarılan konutları almak mümkün olur. Kamu konutlarında ihaleye katılım az ise yüzde 30'a varan düşük fiyatlarla ev sahibi olmak mümkün. Ayrıca bankaların lojmanlara özel 0.95 (Garanti BBVA lojman kredisi) faizli kredileri var.

konut2

2-) Banka Konutu Satışları

Kamu bankaları ve özel bankalar kendilerine ait kamu konutlarını satışa çıkarıyorlar. İhale üzerinden satışlar için internet ortamından teklif verilebiliyor. Banka şubesi üzerinden yada internet bankacılığından yapılacak başvuruların ardından vatandaşlar bankalara ait olan dairelere tekliflerini sunuyorlar. Bankalar ayrıca 0.69'dan (Türkiye Finans Katılım Bankası banka gayrimenkulü finansmanı) başlayan oranlarla kredi finansman sağlıyorlar.

konut-1

3-) Anlaşmalı Konut Projeleri

Sıfır daire almak isteyenler için bankaların anlaşmalı olduğu konut projeleri var. Bu projelerde fiyatlar standart olup konutun değerine göre belirleniyor. Ancak bankalarla yapılan anlaşmalar kapsamında çok düşük faiz ve uzun vade ile konut kredisi imkanı sağlanıyor. Bu sayede düşük kredi maliyetiyle ev alınabiliyor.

SONRAKİ HABER