İstanbul Avcılar Yeşilkent Mahallesi'nde 40 Yıldır Çözülmeyen İmar Sorununa Neşter Vuruldu

İstanbul'un Avcılar ilçesinde bulunan Yeşilkent Mahallesi'nin 40 yıldır beklenen imar planları hazırlandı. İBB Meclisi'nde gündeme alınan imar planları oy birliği ile kabul edildi. 

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 21:58 15.12.2021 - 21:58 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da imar plannları açısından en yoğun sorun yaşanan bir bölge için sevindirici bir haber geldi. Avcılar ilçesinde bulunan Yeşilkent Mahallesi'nin 1/5000 ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı hakkında 2013 yılında başlatılan çalışmalarda mesafe kat edilememişti. Bu imar planı Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli tarafından üzerinde yeni bir çalışma yapılarak gündeme alındı. 

YEŞİLKENT MAHALLESİ'NİN İMAR PLANI OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Yeşilkent Mahallesi'nin yeni imar planları için ilk önce katılımcı planlama modeline uygun olarak Yeşilkent İmar Planı İletişim Ofisi kurulmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Avcılar Belediyesi'nin ortak olarak kullandığı bu ofiste imar planı hakkında vatandaşlar bilgilendirildi. Bu doğrultuda sorun tespit etme, ihtiyaçları belirleme, istişare ile ortak karar verme gibi çalışmalar yapıldı. Mahalleliler ile beraber hazırlanan imar notları İBB Meclisi'nde Aralık 2021 toplantısında oy birliği ile kabul edildi. 

100 BİN VATANDAŞ 40 YILDIR SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORDU

Yeşilkent Mahallesi'nin onaylanan imar planı ile alakalı olarak İBB Meclisi'nde konuşma yapan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, "100 bin vatandaşımızın yaşadığı ve 40 yıldır imar sorunu çözülememiş bir mahallenin sorununu çözdük. İskan verilmesine rağmen imar planlarının düzenlenmesi gerekiyordu. Başka İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu'na, İBB bürokratlarına, meclis üyelerine, komisyon üyelerine ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Yeşilkent Mahallesi'nin 1/5000 ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde alınan karar ile 100 Bin nüfusa sahip olan Yeşilkent Mahallesi'nin 40 yıldır çözülemeyen sorunu çözüme ulaştırılmış oldu. Bu imar planının onaylanmasıyla beraber bölgede gayrimenkul sahibi vatandaşlar bazı imkanlara da sahip olacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@