İstanbul Bakırköy ve Fatih'te Kamu Konutları Açık Teklif Usulü İhaleyle Satışa Çıkarıldı

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'ne ait olan bazı kamu konutlarının satışa çıkarıldığı bildirildi. İstanbul'un Bakırköy ve Fatih ilçelerinde bazı kamu konutları açık teklif usulü ile satışa çıkarıldı. 

EMLAK HABERLERİ 22.06.2021 - 23:08 22.06.2021 - 23:08

Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi tarafından Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan kamu konutları satışa çıkarıldı. İstanbul'un Bakırköy ve Fatih ilçelerinde bulunan toplam 13 kamu konutu ihale yoluıyla satılacak. 

KAMU KONUTLARI TAHMİNİ SATIŞ FİYATLARI

Mülkiyeti Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'ne ait olan kamu konutlarının niteliklerine dair kamuoyu bilgilendirmesi de yapıldı. Buna göre çeşitli büyüklükte olan kamu konutları 255 Bin TL ile 1 milyon 70 Bin TL arasında değişen tahmini fiyatlarla satışa çıkarıldı. İhaleye katılıp kamu konutlarından satın almak isteyen vatandaşların tahmini satış fiyatları üzerinden teklifte bulunmaları gerekiyor. 

Kamu konutları için yapılacak olan ihaleye dair esaslar da Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi tarafından yayınlanan resmi ilan ile kamuoyuna bildirildi. Buna göre 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesine göre açık teklif usulü ile teklifler kabul edilecek. 

TAKSİTLE ÖDEME İMKANI

İhale sonucunda kamu konutlarını satın almaya hak kazanan vatandaşların yapacakları ödemelere ilişkin de bilgiler paylaşıldı. Buna göre kamu konutlarını satın almaya hak kazananlar teklif ettikleri satış bedelinin yüzde 25'ini peşin ve geri kalan tutarı ise iki yılda 3 aylık periyotlarla eşit şekilde ödeyebilecekler. 

Satın alınan kamu konutları için satış bedeli üzerinden yüzde 1 oranında döner sermaye işlem bedeli tahsil edileceği bildirildi. Ayrıca mülkiyeti Milli Piyango İdaresi Başkanlığı'na ait olan kamu konutlarının satışında ortaya çıkacak vergi, resim, harç gibi ödemeler alıcılara ait olacak. Taksitli satış sözleşmesi düzenlenmesi halinde ise satış bedeli üzerinden uüzde 09,48 oranında Damga Vergisi ödenmesi gerekecek. Yine satış bedeli üzerinden yüzde 1 KDV, yüzde 05,69 Karar Pulu bedeli de alıcı tarafından ödenecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@