İstanbul Başakşehir'de 1 Milyon Metrekarelik Alanın İmar Planları Askıya Çıkarıldı

İstanbul Başakşehir'de mahkemenin iptal ettiği plan ve rezerv yapı alanı için Emlak Konut GYO tarafından yeni planlar hazırlandı. Hazırlanan yeni planda konut yükseklikleri 32 metre olarak belirlendi.

İstanbul Başakşehir'de 1 Milyon Metrekarelik Alanın İmar Planları Askıya Çıkarıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'un Başakşehir ilçesinde Başak ve Başakşehir mahallerini içeren yeni konut alanına dair hazırlanan imar planlarını askıya çıkardı. Emlak Konut GYO tarafından hazırlanan imar planlarının 1 milyon 142 bin 169 metrekarelik alanı kapsadığı bildirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca rezerv yapı alanı ilan edilen bölge için 2019 yılında onaylanan imar planları mahkemece iptal edilmişti. Yapılan itirazlar sonucu İstanbul 6. idare Mahkemesi 27 Ocak 2021'de imar planlarını iptal etmişti.

MAHKEME PLANLARI İPTAL ETMİŞTİ

Mahkemenin gerekçeli kararında iptal sebebi olarak ise ilgili bölgede öngörülen 5.325 kişilik nüfus için yeterli miktarda sosyal donatı alanı ayrılmadığı açıklandı. Ayrıca lise için de alan ayrılmadığı ve bu durumun hem şehircilik hem de kamu yararına uygun olmadığı tespitleri yapılmıştı. Mahkeme tarafından plana dair yapılan açıklamada bölgedeki hak sahiplerinin yapacakları yatırımların hayata geçirilemeyeceği ve bu durumun çeşitli mağduriyetlere neden olacağı vurgulandı. Kanal istanbul'un çevresinde kurulacak olan Yenişehir'i de kapsayan Avrupa Yakası Rezerv Planı alanının da komşu olan bölge Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12 Şubat 2021'de yeniden rezerv yapı alanı ilan edilmişti.

YENİ PLAN HAZIRLANDI

Hazırlanan yeni planda ise bölgede ticaret, akaryakıt istasyonu, konut, park, meydan, sağlık tesisi, cami, sosyal ve kültürel tesisler ve spor alanlarına yer verildi. Yapılan yeni hesaplamada ise ilgili bölgede 4.776 kişinin yaşayacağı öngörüldü. Kanut, ticaret ve akaryakıt istasyonu için planlarda yaklaşık olarak 310 bin metrekarelik alanda 462 bin 646 metrekare inşaat yapılacağı tasarlandı.

İstanbul Başakşehir'de bulunan bölgede konut alanının 215 bin metrekare olduğu bildirildi. Yine imar planında okul, hastane, cami, sosyal tesis, spor alanı, park ve meydan için 468 bin 960 metrekare ayrıldı. Toplan alanın yüzde 41'i bu yapılar için tahsis edilecek. Konut ve ticaret alanı için ise emsal 1.50 yükseklik 32 metre olacak.

Yapılan son planlamaya göre bölgede bulunan arazilerin mülkiyetlerinin Emlak Konut, TOKİ, İBB, İSKİ, Başakşehir Belediyesi, TEİAŞ, çeşitli vakıflar ve özel mülkiyete ait oldukları bildirildi.