İstanbul Bursa İzmir Otoyolu Ne Zaman Açılacak, Projede Son Durum Ne?

9 saatlik yolu sadece 3.5 saate düşürecek olan İstanbul Bursa İzmir otoyolu projesi ile Bursa Hızlı tren projesi hakkında AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin önemli açıklamalar yaptı.

GÜNDEM 09.07.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

9 saatlik yolu sadece 3.5 saate düşürecek olan İstanbul Bursa İzmir otoyolu projesi ile Bursa Hızlı tren projesi hakkında AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin önemli açıklamalar yaptı.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin Bursa için büyük önem taşıyan projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul İzmir Otoyolu Ne Zaman Açılacak?İstanbul - Bursa - İzmir otoyol projesi hakkında önemli açıklamalar yapan Mustafa Esgin projelerin son durumlarını duyurdu. Esgin otoyol projesinin büyük önemi olduğunu belirterek “Bu anlamda tabi ulaşım son derece önemlidir. Bursa’nın ulaşım projelerinde geldiğimiz bir nokta var. Umuyorum ki 2020’de bitmesi planlanan İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun kurban bayramından önce açılması için yoğun bir çaba var. Umuyorum ki kurban bayramı öncesinde Türkiye’nin yakın tarihindeki dev proje hayata geçmiş olur” diyerek 2020 yılını işaret etti. Otoyol projesinin hayata geçmesi ile beraber 9 saatlik yolun 3,5 saate düşeceğini dile getiren Esgin “Bursa gibi kadim bir merkezin hem sanayi hem ticaret hem tarihi merkezin İstanbul, İzmir gibi Türkiye’nin çok önemli dinamikleriyle entegrasyon sürecini ortaya koyacaktır. Bunu sadece insanların 9 saatlik yolu 3,5 saatte ulaşması anlamında değerlendirmemek gerekiyor.Bu çok yönlü olarak hem ekonomik hem ticari hem turizm potansiyellerinin entegre olması, bu potansiyellerin bir araya gelmesi ve Türkiye ekonomisine değer katması anlamını ifade ediyor. Bu yönüyle tabi bu projenin gerçekleşmesi Bursa’yı çok önemli bir kavşak noktası haline getirecektir. Bursa olarak da bu kuru aktif süreçleri de daha aktif yönetme noktasında yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bursa’nın tüm dinamikleriyle birlikte gerçekleştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi. Bursa Hızlı Tren Projesi Son Durum Ne, Ne Zaman Bitecek?Bursalıların beklediği bir diğer önemli ulaşım projesi arasında yer alan hızlı tren projesi hakkında da açıklama yapan Esgin “Hızlı tren projesinde dikkat çekilmesi gereken nokta şudur: aslında Bursa Osmaneli hattıyla hem İstanbul’a hem de Ankara’ya 2 saat 15 dakikada ulaşım söz konusu olacaktır. Ama bununla birlikte bu hat yük taşımacılığında da önemli bizi limanlara ulaştıracak bir hattır. Bursa’dan da Bandırma’ya kadar uzayacak olan bu hattın aslında birbirinden farklı bölgelerin tren yoluyla entegrasyonu çok önemlidir.Bursa bugüne kadar çok önemli bir yol kat etti ama dünya çapında yatırımlarla ilgili alabileceği çok daha önemli mesafeler vardır. Burada da raylı sistemler son derece önemlidir. Bunu son derece önemsiyoruz ve biran önce bitirilmesi noktasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve ulaştırma bakanımız nezdinde Bursa milletvekilleri olarak yoğun bir çaba içerisindeyiz.Son dönemde raylı sistemli yatırımlarımız, hızlı trenler gerçekten önemli bir aşama kaydetti. Bu noktada bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Bu dönemde seçmenlerimizin en önemli beklentisi hızlı trenin bir an önce bitirilmesiyle ilgili süreçtir. Hızlı trenin bizim Bursa Yenişehir Havalimanımıza da entegrasyonu söz konusudur. Havalimanı da son aylarda önemli bir aşama kaydetti" dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@