İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Onay Verdi! İstanbul'a 7 Bin Metrekarelik Yeni Meydan İnşa Edilecek!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yeni bir projenin planı onaylandı. Buna göre Beyoğlu Karaköy'de bulunan 45 yıllık Karaköy Katlı Otoparkı yıkılacak ve yerine yeni bir meydan yapılacak. 

EMLAK HABERLERİ 18.06.2021 - 19:50 18.06.2021 - 19:50

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi önemli bir projeye onay verdi. Haziran ayı toplantılarında İstanbul'un en yoğun lokasyonlarından birisi olan Beyoğlu Karaköy'e yeni bir meydan yapılmasına dair hazırlanan imar planları gündeme alındı. 

İSTANBUL'A YENİ MEYDAN

İmar planı değişikliği teklifi ile görüşülmeye başlanan proje kapsamında İstanbul'un hem tarihi hem de yoğunluğu yüksek merkezlerinden birisi olan Karaköy'de kamusal alan ihtiyacını gidermek ve kentte denize erişilebilirliği arttırabilmek amacıyla yeni bir meydan düzenlemesine gidilmesine karar verildi. Bu doğrultuda Karaköy'de yeni bir meydan inşa edilecek.

Geçmiş dönemlerde Karaköy Rıhtımı yanında karşılaşama alanı olarak kullanılan alanda daha sonra Karaköy Katlı Otoparkı inşa edilmişti. O otoparkın yıkılarak Karaköy İskelesi'nin yanında bulunan meydan ile birleştirilmesi şeklindeki proje belediye meclisi tarafından uygun bulundu. 2020 yılının Temmuz ayında bu konuda bir başka karar verilmiş ve koruma kuruluna gönderilmişti. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Karuma Kurulu Müdürlüğü proje hakkındaki görüşünü İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bildirdi. 

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Karuma Kurulu Müdürlüğü, Karaköy'de otoparkın yıkılarak yeni bir meydan teşkil edilmesine dair projeye bazı düzenlemeler yapılması kaydıyla onay verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'Nde görüşülen plan değişikliği de oy birliği ile kabul edildi. 

7 BİN METREKARELİK YENİ MEYDAN İÇİN PROJE HAZIRLANIP İHALEYE ÇIKARILACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan imar değişikliği ile şu anda Karaköy Katlı Otoparkı'nın bulunduğu alan meydan olarak düzenlendi. Meydanın zeminaltı ise otopark olarak işlendi. Yapılacak olan düzenleme ile otopark açısından bir kayıp meydana gelmeyecek. Yaklaşık 7 bin metrekarelik yeni bir meydan İstanbulluların hizmetine sokulacak. 

Karaköy'de yapılacak olan meydan düzenlemesi için önce proje hazırlanacak ve ardından da ihaleye çıkarılacak. İstanbul'un ilk çok katlı otoparkı olan Karaköy Katlı Otoparkı yıkılarak yerine meydan düzenlemesi yapılacak. 
 

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@