İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kanal İstanbul Projesini Durdurma Yetkisine Sahip Mi, İlk Kazma Ne Zaman Vurulacak?

Kanal İstanbul projesi gündemin bir numaralı maddesi olmaya devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu projeye kesinlikle onay vermeyeceklerini duyurdu.

EMLAK HABERLERİ 11.01.2020 - 11:49 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Kanal İstanbul projesi gündemin bir numaralı maddesi olmaya devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu projeye kesinlikle onay vermeyeceklerini duyurdu. Peki, İBB Kanal İstanbul projesini durdurma yetkisine sahip mi, Kanal İstanbul iptal olur mu, yapılacak mı, Kanal İstanbul'a ilk kazma ne zaman vurulacak?

Yapılan karşılıklı açıklamalar ile gündemdeki yerini korumaya devam eden Kanal İstanbul projesi hakkında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. KANAL İSTANBUL PROJESİNİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İPTAL EDEBİLİR MİKonu hakkında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan “Buna tek başına karar veremez ve yargıdan döndü. Senin bu protokolden geriye çekme yetkin yok. Belediye Meclisi kararı çıkarman lazım.Çoğunluğu yok. Biz devletiz, İstanbul’daki bir belediye başkanının bir devlet projesini durdurmak gibi bir hakkı yetkisi yoktur. Buna devletin hükümetin yetkili organları karar verir. Faturasını da belediyeye göndeririz. Hukuk ölçüsü içerisinde öder ödemez ona da hukuk kararını verir. Hedefimiz 2026’da hayata geçirmek" diyerek projenin iptal edilemeyeceğini savundu. KANAL İSTANBUL'A İLK KAZMA NE ZAMAN VURULACAK?Projenin yapımı da büyük merak konusu oldu. Kanal İstanbul ihale tarihi henüz netleşmezken 2020 yılında yapılacağı belirtilirken ilk kazma için ise yine net açıklama bulunmuyor ancak Bakan Turhan projenin 2026 yılında tamamlanmasını planladıklarını söyledi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@