İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sirkeci Haydarpaşa Gar İhalelerinin İptali için Dava Açıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haydarpaşa/Sirkeci gar kiralamaları adına gerçekleştirilen ihalelerin iptaline ilişkin dava açıyor.

GÜNDEM 21.10.2019 - 10:41 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haydarpaşa/Sirkeci gar kiralamaları adına gerçekleştirilen ihalelerin iptaline ilişkin dava açıyor. Bölge İdare Mahkemesine yapılan dava başvurusunda ihaleyi düzenleyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul'da son günlerde en çok konuşulan gündem maddesi olan Haydarpaşa/Sirkeci gar kiralama ihalelerine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sabah saatlerinde Bölge İdare Mahkemesine başvuru yapıldı. Gar ihalelerinin iptali yapılan dava başvurusunda ayrıca ihaleyi düzenleyen sorumlar hakkında da Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapıldı. İBB tarafından açılan davaya ilişkin dilekçede yer alan detaylar;İBB'DEN GAR İHALELERİNE İLİŞKİN DAVAİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce Bölge İdare Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde söz konuyu ihalede yaşanan elenmelerin hukuksuz olduğu ifade edildi. Dava dilekçesinde yer alan ifadeler; “Ayrı ayrı iş deneyimi belgesinin aranması komisyonun yorumudur, herhangi bir hukuk kuralına dayanmamaktadır. Aynı anlama gelen bir ifade yazılmış olduğu halde ‘müşterek ve müteselsil’ ibaresinin geçerlilik şartı olarak aranması en temel hukuk kaidelerinden birine, ‘dürüstlük’ kuralına aykırıdır”Neler Olmuştu?Haydarpaşa ve Sirkeci garlarındaki yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl depo sahalarını, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 15 yıllığına kiralamak için ihaleye çıkılmıştı. 4 Ekim tarihinde TCDD tarafından gerçekleştirilen ihaleye 4 teklif verilmişti. Teklif veren 2 şirket elenirken Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş’den oluşan konsorsiyum ihalede kaldılar. İhale için Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sundu. İhalede pazarlık beklenirken İBB iştiraklerine yazılı olarak elendiği bildirilmişti.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@