İstanbul Deprem Toplanma Alanları İçin AFAD Önemli Açıklama Yaptı!

İstanbul'u da vuran ve binlerce kişinin ölmesine neden olan 1999 Büyük Marmara Depreminin üzerinden 19 yıl geçti. Peki, Türkiye ve İstanbul yeni bir depreme ne kadar hazır?

EMLAK HABERLERİ 17.08.2018 - 11:35 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

İstanbul'u da vuran ve binlerce kişinin ölmesine neden olan 1999 Büyük Marmara Depreminin üzerinden 19 yıl geçti. Peki, Türkiye ve İstanbul yeni bir depreme ne kadar hazır?

Türkiye'nin en büyük ve en kalabalık şehri olan İstanbul'da önümüzdeki 20 sene içerisinde büyüklüğü en az 7,1 şiddetinde deprem olmasına kesin gözü ile bakılıyor. 1999 yılında yaşanan büyük depremin ardından ne yazık ki 17 bin 480 kişi hayatını kaybetmişti. İlk deprem dalgasında yıkılan bina sayısı ise 133 bin 683 adet olarak açıklanmıştı. İstanbul depremi ne zaman olacak sorusuna yanıt arayan uzmanlara göre şiddeti 7 üzerinde olan bir deprem mutlaka 30 sene içerisinde İstanbul'u vuracak. Deprem Toplama Alanları Ya AVM Oldu, Ya İmara Açıldı Ne yazık ki depremin üzerinden zaman geçmesi ile beraber deprem toplama alanı olarak açıklanan pek çok bölge ya imara açıldı ya da alışveriş merkezi yapıldı. Bunlar arasında en çok tepki çekenler Akasya AVM, İstanbul Forum AVM, Zorlu AVM, Taş Yapı Gökdelenleri ve 16.9 kuleleri oldu. İstanbul Deprem Toplanma Alanları AFAD Tarafından E-Devlet Üzerinden Duyurulacak AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu tarafından yapılan açıklama ile "Önceki yıllarda İstanbul'da 400 toplanma alanı varken bugün 2000'den fazla toplanma alanı var. Ve milyonlarca metrekarelik toplanma alanları var. Buralar parklar, spor merkezleri, okul bahçeleri, vatandaşın gittiğinde güvende olabilecekleri alanlar. Burada belki şunu eksik yaptık, iletişimini.Toplanma alanlarının toplanma alanları olduğunun ilan edilmesi mesela. Şu an planlarımızdan biri bunu yapmak. İkinci olarak e-devletten vatandaşın kendisine yakın toplanma alanını ilan etmeyi düşünüyoruz. Afet müdahale eğitimi verirken evdeyken kim ne yapacak, dışarıdaki ne yapacak, iletişim hatları koptuysa şehirlerarası irtibat kişisi kim olacak gibi eğitimler vereceğiz." denildi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@