İstanbul Depreme Hazır Mı, Kentsel Dönüşüm Amacına Ulaştı Mı?

Kentsel dönüşüm projeleri ile adından söz ettiren İstanbul için uzmanlar korkutucu deprem uyarılarında bulunmaya devam ediyor. Detaylar haberimizde!

KENTSEL DÖNÜŞÜM 22.07.2019 - 14:28 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Kentsel dönüşüm projeleri ile adından söz ettiren İstanbul için uzmanlar korkutucu deprem uyarılarında bulunmaya devam ediyor. Detaylar haberimizde!

Ne yazık ki yaşanan rant savaşları nedeni ile sürekli olarak yarım kalan konut projeleri ile adından söz ettiren İstanbul adım adım depreme yaklaşmaya devam ediyor. Deprem Bizi Bekleyecek Mi?Gerek yabancı araştırma merkezleri gerekse de Türk bilimadamları tarafından yapılan her araştırma beklenen büyük İstanbul depremi için tahmin edilen tarihin daha da yakın olduğunu gösteriyor. İstanbul gün geçtikçe adeta adım adım depreme doğru ilerlerken yoğun yağış nedeni ile oluşan topram kaymaları ile kendiliğinden çöken bina ve istinat duvarları şehrin depreme ne kadar hazırlıksız olduğunu gözler önüne seriyor. Ne yazık ki deprem adeta koşa koşa yaklaşırken İstanbul kentsel dönüşüm projeleri ile sınıfta kalmış durumda. Pek çok bölgede kentsel dönüşüm yarım kalırken bazı bölgelerde ise rant savaşları nedeni ile deprem riski bulunmayan binalar yıkılarak yerine yenileri yapıldı. İstanbul Depreme Hazır Mı?Konu hakkında Hürriyet Gazetesi'ne açıklamada bulunan Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener "Eski Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin vermiş olduğu bilgiye göre 7 milyon 500 bin deprem güvensiz bağımsız bölüm var ve yılda 500 bin dönüşüm yapma hedefleri vardı.Bu hedef çok önemliydi ve desteklemiştik. Yeni bakanımız Sayın Murat Kurum, 6 milyon 700 bin bağımsız bölüm olduğunu ve yılda 300 bin hedefleri olduğunu, 20 senede tamamlayacağını belirttiler. Büyük yoğunluk Marmara’da... Karar vericilerin hesapları 20 yıla ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Bu deprem bizi 20 yıl bekler mi, ben bilmiyorum" diyerek yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@