İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi, Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak?

İstanbul kentsel dönüşüm projeleri ile beklenen depreme hazırlanmaya çalışırken devam eden Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği (TUJJB) Bilimsel Kongresi kapsamında deprem masaya yatırıldı.

İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi, Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak?

İstanbul kentsel dönüşüm projeleri ile beklenen depreme hazırlanmaya çalışırken devam eden Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği (TUJJB) Bilimsel Kongresi kapsamında deprem masaya yatırıldı.

Deprem 2045 Yılından Önce Olmayacak!

Düzenlenen kongrede buluşan Türkiye'nin sismik alandaki uzman isimleri yapmış oldukları açıklamalarla adeta İstanbulluların yüreklerine su serpti.

Daha öncede 10 sene içerisinde deprem olacağı yönünde yapılan açıklamalar bulunduğuna dikkat çeken İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Yer Davranışları, Yeraltı Kaynakları Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Yapılan incelemeler ve sismik araştırmalar sonucunda elde edilen bilimsel verilere göre İstanbul'da 2045 yılından önce bir deprem beklemediklerini dile getirdi.

2018 - 2025 Yılları Arasında Deprem Sakarya Çukurunda Olacak!

Ercan yapmış oldukları araştırmalar sonucunda önümüzdeki 7 sene içerisinde Sakarya Çukurunda deprem bekledikleri ve bu depremin maksimum 7,3 şiddetinde olacağını öngördüklerini söyledi. Yaşanacak olan deprem aslında Marmara Depremi olarak beklenen depremin etkileyeceği olan iller arasında yer alan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu'da hissedilecek. Sakarya'da yaşanan depremler sayesinde İstanbul depremi erteleniyor ve bu fay hattında yaşanan gerilim azalarak depremin şiddeti de düşüyor.

1999 Depremi Tahmin Edilmişti

Ercan yapmış olduğu açıklamada 1999 yılında yaşanan Büyük Marmara Depremi öncesinde de ortaya çıkan belirtiler nedeni ile depremin geldiğini tahmin ettiklerini belirtti. Yalova'da ki termal suların 4 dereceye kadar ısınması, yollarda yengeçlerin görülmeye başlanması ve başka izlenimlerle bu bölgede 7,5 şiddetine kadar bir deprem yaşanacağı izlenimini elde ettiklerini belirten Ercan konu hakkında Kandilli Rasathanesi ve pek çok deprem uzmanı ile de benzer görüşler paylaştıklarını dile getirdi.

İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hızlandırılmalı

1999 Marmara Depremi sonrasında yaşanan can kayıplarına da değinen Ercan Gölcük Depremi sonrasında 17 bin 800 kişinin hayatını kaybettiğini ve 30 milyar dolarlık bir maliyeti olduğunu söyledi. Kamuoyunun artık "İstanbul'da deprem ne zaman olacak?" ya da "İstanbul'da deprem kaç şiddetinde olacak?" soruları yerine kentsel dönüşüm çalışmalarına odaklanması gerektiğini belirten Ercan İstanbul'un tek çaresinin depremden önce çürük binaların yıkılarak yerlerine depreme dayanıklı binalar inşa edilmesi olduğunu belirtti.