İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nde Son Durum Ne, Tahliyeler Tamamlandı Mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nde son gelişmeler merak ediliyor. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nde son durum ne? 

Emlak Haberleri 18.10.2021 - 18:08 18.10.2021 - 18:22 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ve Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'nın  desteği ile yürütülen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nde son durum merak ediliyor. Fikirtapa'de yarım bırakılan inşaatların tamamlanması, çevrenin yetersiz olan fiziki ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi, çarpık ve düzensiz yapılaşmanın kurulması için çalışmalar sürdürülüyor.

FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ'NDE SON DURUM NE?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, bugün Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nde incelemelerde bulunarak gelinen son nokta hakkında bilgi verdi. 

Çalışmaları yerinde inceleyen Vedad Gürgen, “Bundan iki yıl önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum görevlendirildi. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi ile Bakanımız Murat Kurum özel olarak ilgilendi. Bunun için de bir mevzuat değişikliği yapıldı.

EMLAK KONUT İNŞAATLARA DEVAM EDİYOR!

İşini yapmayan müteahhitlerin sözleşmelerinin feshedilmesi, ayrıca bakanlık olarak da bazı projeleri teslim almak gibi çalışmalar yapıldı. Hak sahiplerinin haklarının teslimi konusunda önemli icraatlar yapıldı. Fikirtepe'de yaklaşık 7 ay öncesinden burada sahada yapılan toplantıda Sayın Bakanımız hem müteahhitleri hem de hak sahiplerini dinledi. Bunun üzerine de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak projeyi devralacağımızı açıkladı. Bugün 3 ayrı yapı adasında Emlak Konut fiilen inşaatlarına devam ediyor. İki tane de ihale yolda, bunları da süratle gerçekleştireceğiz. Yıl sonuna kadar toplam yirmi yapı adasının tüm ihalelerini tamamlamış olacağız. 

TAHLİYE SÜRELERİ 15 GÜN ÖNCE DOLDU!

Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüm alanında evlerin boşaltılmasına dair açıklama yapan Vedad Gürgen, “Bu alandaki evlerin yüzde 97'si boşaltılmış durumda. Toplam 7.200 hanenin olduğu bir projeden bahsediyoruz. Hızlı bir şekilde tahliyeler yapılıyor. Şimdi en son kalan kişiler evlerini boşaltıyorlar. Bir yandan da Emlak Konut inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl sonu itibariyle ihaleleri bitirmiş, yıkımları tamamlamış ve yeni Fikirtepe'nin yükseleceği inşaatların başlamış olmasını amaçlıyoruz. Evlerin tahliyesi için vatandaşlara 150 günlük tahliye süresi vermiştik. Bu süre 15 gün önce doldu.” ifadelerini kullandı. 

Evlerin boşaltılması için son sürece girildiğini söyleyen Vedad Gürgen, “Müşavirlik hizmetlerimizi yürüten GEDAŞ sahada vatandaşın tüm ihtiyaçlarına karşılık veriyoruz. Düşkünlüğünden dolayı tahliye edilemeyen vatandaşlar var mı, mağdur olan vatandaşımız bulunuyor mu? Tüm bunları en ince ayrıntısına kadar araştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@