İstanbul Güngören Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinde Büyük Gerginlik Sürüyor

İstanbul'un Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesi'nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında gerginlikler sürüyor. Proje gereği mahalleli vatandaşlara evlerini boşaltmaları bildirildi. Ancak evlerini boşaltmamakta direnen vatandaşlar polisler ve belediye ekipleri ile çok defa karşı karşıya geldiler. 

Kentsel Dönüşüm 23.06.2021 - 23:32 23.06.2021 - 23:32 Serhat Karaman

İstanbuL'un kanayan yarası olan kentsel dönüşüm meselesi zaman zaman çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Depreme karşı riskli yapıların yıkılaran yerlerine yenilerinin inşa edilmesini sağlamayı amaçlayan kentsel dönüşüm projelerinde bazı durumlarda vatandaşlarla devlet yetkilileri karşı karşıya geliyorlar. En çok tartışma ise İstanbul'un Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesinde yaşanıyor. 

TOZKOPARAN'DA MAHALLELİLER EVLERİ BOŞALTMIYORLAR

Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımı planlanan binalarda elektrik, su ve doğal gaz gibi alt yapı hizmetleri kesilmesine karar verildi. Bu amaçla çevik kuvvet ekiplerinin nezaretinde İGDAŞ, İSKİ ve BEDAŞ görevlileri Tozkopan Mahallesi'ne gittiler. Ancak mahalle sakinleri oturdukları evleri boşaltmayacaklarını ve alt yapı hizmetlerinin kesilmesine müsaade etmeyeceklerini söylediler. Yaşanan tartışmalar günlerdir mahalleliler ile polislerin sayısız arbede yaşamasına neden oluyor. 

DAVA DEVAM EDERKEN YIKIM YAPIYORLAR İDDİASI

Mahalle sakinlerinden olan Hasan Çimen yaşanan arbedelere tepki göstererek, “Burada bizim evimizi almaya çalışıyorlar. Henüz davamız devam ederken evlerimizi yıkmak istiyorlar. Gelmişler elektiğimizi, suyumuzu, doğalgazımızı kesmeye kalktılar. Yaşanan arbedenin tek sebebi bu hukuksuzluktur. Benim yaşam hakkıma, mülküme müdahale ediliyor. Polisler hepimizin polisleri, burada vazifelerini yapıyorlar ama biraz da bizim hakkımızı korusunlar.” dedi. 

EMEKLİ VATANDAŞIN KİRA İSYANI

Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında evinden çıkmak istemeyen mahallelilerden bir diğer vatandaş Sadık Koca ise, “Biz buraya paramızı ödeyerek evlerimizi mülk edindik. Şimdi gelmişler bizi sokağa atıyorlar. Bir ömür çalışıp bir ev satın almışız. Ben emekliyim nasıl gidip kira ödeyeyim bu saatten sonra. Kıt kanaat zor geçiniyoruz bir de kira mı vereceğiz. Gelip bizi elektiğimizi suyumuzu kesmekle tehdit ediyorlar. Zabıtanın görevini polis yapıyor. Bizi polisimizle karşı karşıya getiriyorlar. Gerekirse mem yakacağım ama evimden çıkmayacağım. İsterseler gelip evimizi başımıza yıksınlar ama bilsinler ki yıkacakları evlerin içerisinde bizler de olacağız. Yerinde kentsel dönüşüm yapıyorlarsa bize yerinde evimizi versinler. Sözleşme imzalamadan bir yere gitmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@