İstanbul Güngören'de Çatlaklar Oluşan 5 Katlı Bina Acilen Boşaltıldı!

İstanbul'un Güngören ilçesinde bir bina yıkılacağı endişesi ile yetkililer tarafından boşaltıldı. Tahliye kararı alınan bina sakinleri ise kararın doğru olmadığını iddia ettiler. 

Emlak Haberleri 27.07.2021 - 23:43 27.07.2021 - 23:46 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da yapıların sağlıklı olmaması nedeniyle zaman zaman yıkım tehlikesi gündeme gelebiliyor. Böyle binalar tespit edildiğinde ise yetkili birimler tarafından inceleme yapılarak kararlar alınıyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının merkezi haline gelen İstanbul'da bugün bir bina yıkılacağı endişesi ile boşaltıldı. 

5 KATLI BİNADAKİ ÇATLAKLAR ENDİŞELENDİRDİ

İstanbul'un Güngören ilçesi Mareşal Çakmak Mahallesi, Orhan Caddesi'nde bulunan 5 katlı bir binada yıllar içerisinde meydana gelen çatlaklar endişe verici boyutlara ulaştı. Bina sakinleri çatlaklar nedeniyle bir balkonun yıkılmaması amacıyla demir ve tahta direklerle destek yapmaya çalıştılar.

BALKONDAKİ ÇATLAK İÇİN TAHTA İLE DESTEK YAPTILAR

Çevrede yaşayan vatandaşlar tahta destek ile balkon yıkılmasının önlenmesine dair yapılan bu amatör çalışmayı tedirgin bir şekilde takip ettiler. Oluşan görüntü ise bu vatandaşları endişeye sevk ettiğinden dolayı Güngören Belediyesi'ne haber verildi. 

Güngören belediyesi zabıta ekipleri aldıkları ihbar karşısında hemen ilgili binaya gelerek ilk incelemeyi yaptılar. Bu incelemenin ardından yetkili yapı denetim birimleri gelerek binadaki çatlakların boyutuna dair bir çalışma gerçekleştirdiler. 

BİNA İÇİN TAHLİYE KARARI

Akşam saatlerinde Güngören Belediyesi zabıta ekipleri binanın kapısına alınan tahliye kararını astılar. Bu kararın ardından binada yaşayan vatanbdaşların binayı boşaltmaları sağlandı. Ekiplerin yarın yeniden yıkım tehlikesi olduğu söylenen binaya giderek karot örneği alarak bir inceleme daha yapacakları belirtildi.

BİNA SAKİNLERİ KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Bina sakinleri ise alınan tahliye kararına tepki göstererek, “Şikayet konusu olan balkona arkadaşlar tahta koyup destek yapmışlar. Ancak o balkonda herhangi bir çatlak bulunmuyor. Burada bir şeyler döndürülmüş ama nedir açıkçası anlamadık

Canımızdan kıymetli değil elbette yıkılması gerekiyorsa yıkılsın. Burada u binadan 10 yıl daha eski binalar var. Depremden sonra buraya gelip binalarımızı hep incelediler. O zaman bir sorun yok dediler. Şimdi ise binamız boşaltıldı.” dediler.

Güngören Belediyesi ekiplerin riskli olarak değerlendirilen ve boşaltılan bina için son incelemeyi yaptıktan sonra kesin bir karara varacaklar. Bina için yıkım kararı çıkarsa bina yıkılacak ve yerine yeni bir bina yaptırılmasına dair şartlar değerlendirilecek. Bunun için bina hakkında yıkım kararı alınması gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@