İstanbul Taşınıyor!

Emlak sektöründeki hareketlilik taşınmaları da beraberinde getirdi. CK Boğaziçi Elektrik’ hazırlamış olduğu 2017 ilk çeyrek 'Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'na göre bu yılın ilk üç ayında İstanbul’da geçen yıla oranla taşınma sayısı % 40 artmış bulunmakta. Her gün bin 694 ailenin eşya kolilemesinin nedeni emlak ve inşaat firmalarının birbiri ardına düzenlemiş olduğu kampanyalarına bağlandı. Rapora göre her gün bin 694 aile taşındı. 43 bin 740 konutun ilk kez sahipleri ile buluştuğu bu dönemde Av

EMLAK HABERLERİ 10.07.2017 - 13:03 15.07.2021 - 00:22 Emlak 365

Emlak sektöründeki hareketlilik taşınmaları da beraberinde getirdi.

CK Boğaziçi Elektrik hazırlamış olduğu 2017 ilk çeyrek 'Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'na göre bu yılın ilk üç ayında İstanbul’da geçen yıla oranla taşınma sayısı % 40 artmış bulunmakta.
Her gün bin 694 ailenin eşya kolilemesinin nedeni emlak ve inşaat firmalarının birbiri ardına düzenlemiş olduğu kampanyalarına bağlandı. Rapora göre her gün bin 694 aile taşındı. 43 bin 740 konutun ilk kez sahipleri ile buluştuğu bu dönemde Avcılar, Bayrampaşa ve Esenler’ de hareketlilik daha yoğundu

Raporda ayrıca kentsel dönüşüm nedeniyle artan yıkım sayıları hakkında da bilgiler verildi. Buna göre toplam 10 bin 160 abonenin bulunduğu yüzlerce bina yıkıldı. Yıkılan binaların % 60’ını konutlar oluşturdu. Günlük yıkım adedi geçen yıl 55 iken bu yıl 113’e ulaştı.43 Bin 740 Aile Yeni Konutuna Geçti


Yine geçen yılın aynı döneminde ilk kez oturulan konut sayısı 32 bin 642 iken bu yıl sayı % 34 artarak 43 bin 740’ a ulaştı. Şubat ayına yeni konutlarına taşınan ailelerin fazla olduğu belirtildi.

İkinci El Konutta Da Hareketlilik Yaşandı


Bir yandan kentsel dönüşüm için yıkımlar gerçekleştirilirken bir yandan yeni konutlar hak sahiplerine teslim ediliyor. Bu durum da konut sektöründe yukarı yönlü bir sirkülasyona neden oluyor. Bu yılın ilk üç aylık döneminde ikince el konutlara taşınma sayısında yaşanan artış da bunu gösteriyor. Geçen yıla oranla % 42 artışla 76 bin 789 taşınmadan 108 bin 756 taşınmaya ulaşılmış durumda. En çok taşınmanın 39 bin 799’la mart ayında yapıldığı belirtiliyor.


Yabancıların Avrupa Yakası Merakı


İstanbul’dan ev sahibi olma yalnız kendi vatandaşlarımızın değil birçok yabancı ailenin de hayali durumda. Bu yılın ilk çeyreğinde İstanbul’da 7 bin 488 yabancı uyruklu kişi abonelik için başvuru da bulunmuş durumda.

Taşınmaların Devam Edeceği Öngörülüyor


CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal yaptığı değerlendirmede, yeni ve ikinci el konutlara taşınmalardaki artışın gözle görülür seviyelerde olduğunu, özellikle emlak sektöründe yapılan kampanyaların bu artışa büyük katkı sağladığını vurguladı.
Kentsel dönüşüm ve yeni lokasyonların açılması ile artışın uzun vadede de devam edeceğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@