İstanbul Ümraniye Belediyesi 80 Milyon TL Tahmini Bedelle 4.169 Metrekarelik Arsayı Satışa Çıkardı

İstanbul Ümraniye Belediye Başkanlığı tarafından yayınlanan resmi ilana göre belediye mülkiyetinde bulunan 4.169 metrekarelik arsa ihale ile satışa çıkarıldı.

İstanbul Ümraniye Belediyesi 80 Milyon TL Tahmini Bedelle 4.169 Metrekarelik Arsayı Satışa Çıkardı

İstanbul'da arsa satışları çok yakından takip ediliyor. Mevcut arsaların fiyatlarının oldukça yüksek olmasından dolayı arsa yatırımı yapmak isteyenlerin belediyeler tarafından satışa çıkarılıp satış işlemleri ihale yoluyla yapılan arsalara talep gösteriliyor. Bu arsalar satın alınarak kazançlı yatırımlar yapılabiliyor.

Gayrimenkul piyasasında fiyatlansa çok daha fazla tutarlara satılacak olan arsalar ihale ile satılınca piyasaya göre daha makul olabiliyor. Ancak yine de arsaların İstanbul'da bulunması nedeniyle ihale tutarları da oldukça yüksek oluyor ve direkt olarak büyük yatırımcıları hedefliyor.

ÜMRANİYE BELEDİYESİ İHALE İLE ARSA SATIYOR

İstanbul Ümraniye Belediye Başkanlığı tarafından yayınlanan resmi ilan ile bir adet arsanın ihale yoluyla satılacağı açıklandı. İhaleyle satılacak olan arsaya ilişkim kapsamlı bilgiler yine yayınlanan ilan ile kamuopyuna duyuruldu.

Ümraniye Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İnkılap Mahallesi'nde 46 Pafta, 874 Ada, 223 Parsel'deki arsa 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 35 (a) maddesi gereği kapalı teklif usulü ihale ile satılacak. Arsayı satın almak isteyen katılımcılar ihaleye tekliflerini kapalı zarf ile verecekler. Kapalı zarf ile alınan ilk tekliflerin ardından da arttırma yapılacak ve bu şekilde arsanın satışı gerçekleştirilecek.

80 MİLYON TL TAHMİNİ FİYAT BELİRLENDİ

Ümraniye Belediye Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan 4.169 metrekarelik arsa için tahmini satış bedeli de belirlendi. Buna göre arsa için tahmini olarak 80 Milyon TL fiyat biçildi. İhaleye katılmak isteyenler bu tahmini bedelin yüzde 3'üne karşılık gelen tutarı geçici teminat bedeli olarak ödeyecekler.

İHALE ŞARTNAMESİ 1.000 TL'YE SATIN ALINACAK

İhaleye katılıp satışa çıkarılan arsayı satın almak isteyecek olan gerçek veya tüzel kişiler ihale şartnamesini 1.000 TL karşılığında Ümaniye Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nden satın alabilecekler.

ÖDEME PEŞİN YAPILACAK

Katılımcılar arsa satış ihalesine ilişkin tekliflerini 23 Ağustos 2021 tarihine kadar verebilecekler. İhale aşamasında ihaleye katılan tüm katılımcıların teklifleri ihale komisyonunca değerlendirilecek. İhale sonucunda ihaleyi kazanan gerçek veya tüzel kişi ihale bedelini sözleşmeyi imzalamadan önce Ümraniye Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne ödeyecekler.

İhale bedelinin belirlenen süreler içerisinde ödenmemesi durumunda ihale iptal edilebilecek.