İstanbul Ümraniye Elmalıkent'te Riskli Alan İlanı Yapan Cumhurbaşkanı Kararının İptal Gerekçesini Danıştay Açıkladı

İstanbul Ümraniye Elmalıkent'te toplam 62.500 metrekare olan 5 mahallenin riskli alan ilan edilmesine dair Cumhurbaşkanı Kararı'nın Danıştay tarafından iptal edilmesinin gerekçesi açıklandı.

Emlak Haberleri 24.01.2022 - 19:58 24.01.2022 - 19:58 Engin Uzunoğlu

İstanbul'un Ümraniye ilçesinde Elmalıkent mevkiinde yer alan ve büyüklüğü 62.500 metrekare olan alan 3 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile riskli alan ilan edilmişti. Riskli alan ilanı yapılan bölgede 104 yapı ve bu yapılarda 218 bağımsız birim yer alıyordu. Bu karara ise 2B 5 Mahalle Bileşenler Derneği tarafından iptal davası açılmıştı. Danıştay 6. Dairesi tarafından bu itirazlar değerlendirilerek 17 Kasım 2021 tarihinde karara varılmıştı. Oy çokluğu ile alınan bu karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı iptal edilmişti. Bugün ise bu kararın iptaline ilişkin gerekçe açıklandı.

DANIŞTAY İPTAL KARARININ GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Açıklanan gerekçeli kararda bazı ayrıntılara dikkat çekildi. Danıştay 6. Dairesi'nin iptal kararını verirken Ümraniye Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan teknik raporu incelediği bildirildi. Danıştay tarafından açıklanan gerekçede raporun yasa gereği riskli alan ilan edilen bölgede yer alan yapılara dair zemin yapısı ve üzerindeki yapılaşmaların riskli olup olmadığına ilişkin yönetmelikteki koşullara göre detaylı bir teknik inceleme yapılmadan hazırlandığına vurgu yapıldı.

2 ÜYE KARŞI OY KULLANDI

Danıştay'ın iptal gerekçesine dair detaylar da belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen riskli alan kararı hukuka uygun bulunmadığı için pital edildiği bildirildi. Davanın gördüldüğü Danıştay 6. Dairesi'nin iki üyesi davayı açan 2B 5 Mahalle Bileşenler Derneği'nin riskli alan ilan edilen bölgede taşınmaz sahibi olmadığı ve dava açma haklarının bulunmadığını ileri sürerek karşı oy kullandıkları bildirildi. 

İstanbul Ümraniye Elmalıkent'te bulunan alan ile alakalı olarak bundan sonra atılacak adımlar merak ediliyor. Yapılan değerlendirmelere göre Ümraniye Belediyesi Danıştay'ın dikkat çektiği eksiklikleri tamamladıktan sonra yeni bir Cumhurbaşkanı Kararı ile bölge yeniden riskli alan ilan edilebilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@