İstanbul Valiliği Riskli Binalar İçin 90 Günlük Süreci Başlattı!

Gerek yüksek deprem riski taşıması gerekse de sorunlu yapı stoku nedeni ile riskli yapı genelgesi en fazla İstanbul'u ilgilendiriyor. İstanbul Valiliği düğmeye bastı!

Kentsel Dönüşüm 21.02.2019 - 10:03 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Gerek yüksek deprem riski taşıması gerekse de sorunlu yapı stoku nedeni ile riskli yapı genelgesi en fazla İstanbul'u ilgilendiriyor. İstanbul Valiliği düğmeye bastı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzası ile Türkiye'nin 81 iline gönderilen riskli yapı genelgesi sonrasında İstanbul Valiliği düğmeye bastı. İstanbul Valiliği tarafından yapılan basın açıklaması ile riskli yapı bölgelerinin ivedilikle tespit edilerek Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacağı duyuruldu. Valilik çalışmaları en geç 90 gün içerisinde tamamlayacak. İstanbul Valilği Basın Açıklaması "Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 2023 Kentsel Dönüşüm Vizyonu doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşmak için yeni bir süreç başlattı.19 Şubat 2019 tarihli Bakanlık genelgesiyle Kentsel Dönüşüm sürecinin ilke ve esasları bütün valiliklere bildirildi.Buna göre bütün yurtta il ve ilçe bazında “Afet Riski” en yüksek alanlar tespit edilerek Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacak ve 3 ay içerisinde Bakanlık makamına sunulacak. İstanbul Valiliği olarak genelgede belirtilen ilke ve esaslar ile 90 günlük sürecin başladığı 20 Şubat 2019 tarihli yazımızla Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyelerine bildirilmiştir.Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizce “Afet Riski” en yüksek alanların tespiti ve Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin hazırlanması çalışmalarına hemen başlanacak, Kaymakamlıklarımız da bu çalışmaları koordine ederek, destek olacaklar.İlimizde “Afet Riski” en yüksek alanların tespiti ve Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin sağlıklı bir şekilde ve zamanında hazırlanmasının Valilik olarak takipçisi olacağız.İstanbulumuzda kentsel dönüşüm hedeflerine ulaşılması ve olası afet riskine karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi konusunda hep birlikte gayret göstereceğiz.Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 21.02.2019Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@