İstanbul'a 300 Bin Metrekarelik Yeni Yeşil Alan Müjdesi Geldi!

İstanbul Meclisi tarafından kabul edilen karar kapsamında Şişli, Beşiktaş, Esenler, Başakşehir ve Eyüpsultan ilçelerinde yer alan ve mülkiyeti İBB'ne ait olan 300 bin metrekarelik alan meclis kararı ile yeşil alan olarak kabul edildi.

EMLAK HABERLERİ 18.10.2019 - 09:35 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

İstanbul Meclisi tarafından kabul edilen karar kapsamında Şişli, Beşiktaş, Esenler, Başakşehir ve Eyüpsultan ilçelerinde yer alan ve mülkiyeti İBB'ne ait olan 300 bin metrekarelik alan meclis kararı ile yeşil alan olarak kabul edildi.

AK Parti ile CHP'li meclis üyeleri arasında yaşanan büyük tartışmaların ardından İstanbul'a 300 bin metrekarelik yeşil alanın kazandırılması teklifi kabul edildi. İstanbul'a 300 Bin Metrekarelik Yeni Park Alanı Kazandırıldı! İstanbul'da büyük tartışmalara neden olan yeşil alan miktarını arttıracak yeni bir teklif meclisten geçirilerek kabul edildi. Konu hakkında meclis görüşmelerinin tamamlanmasının ardından açıklama yapan İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ise "Usulü ya da yöntemi meclisten daha üst bir merci yoktur. Bugün AK Parti grubunun teklifi ile İstanbul'a yaklaşık 300 bin metrekare yeni park alanı açılmıştır" dedi.İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol ise  nüfus yoğunluğu bulunan bölgelerde mülkiyeti kamuya ait olan parsellerin park alanına çevrilmesini istediklerini dile getirerek "Park alanına alınması için hangi müdürlükten ne görüşü alacağız.Peyzaj ve nereye hangi ağaç dikilir diye sorabiliriz. Onu da meclis kararı çıkardıktan sonra Park ve Bahçeler Müdürlüğü inceler, toprak yapısına göre ne dikileceğini söyler. Bu konuda hukuk yolu açık. Biz bu kararı aldık. Planlama Müdürlüğü bu paftalar üzerinde çalışmasını yapacak, bizim ve başkanın onayına getirecek.Başkan bunu beğenmezse beş gün içerisinde meclise iade hakkı var. Eğer 'AK Parti grubunun ilan ettiği 295 bin metrekarenin biz park alanı olmasını istemiyoruz. Bunların üç emsal beş emsal olmasını istiyoruz' derse iade eder. Biz de bunu yeniden değerlendiririz" dedi. CHP'li Üyeler İtiraz Etti CHP'li meclis üyeleri ise yapılan hamlenin idarenin tasarruf yetkisine yapılan bir müdahale olduğunu savunarak "Burada 10-15 tane parsel var. Bu alanların içerisinde üniversite olabilecek yerler vardır. Okul alanı, sağlık tesis olabilecek yerler vardır.Cami olarak değerlendirilebilecek yerler vardır. Yurt, kreş yapılabilir. Hatta İstanbul'da var olan gecekondu sorununu çözmek için buralar sosyal konutlar olarak değerlendirilebilir. Yani idarenin elinden tasarruf yetkisinin alınmasına yönelik bir hamledir bu. Levent'teki İETT arazisini de, diğerlerini de usule uygun olarak getirin karşımıza, hepsine 'evet' diyeceğiz" diyerek tepki gösterdi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@