İstanbul'a Kritik Kentsel Dönüşüm Uyarısı: Deprem Riski En Yüksek İlçeler Hangileri?

22 sene önce yaşanan ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Büyük Marmara Depremi yıldönümü gözleri yeniden İstanbul'a çevirdi! İstanbul depreme hazır mı?

İstanbul'a Kritik Kentsel Dönüşüm Uyarısı: Deprem Riski En Yüksek İlçeler Hangileri?

İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü ve inşaat mühendisi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, 17 Ağustos depremi yıl dönümü nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu. Depremin üzerinden 22 sene geçmiş olmasına rağmen halen İstanbul'un beklenen depreme hazır olmadığını söyledi.

Şu anda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına rağmen İstanbul'un yerinde saydığını belirten Prof. Altan depreme dayanıklı bina sayısının son derece az olduğunu, bunun da olası bir deprem için büyük bir risk oluşturduğunu söyledi.

İSTANBUL KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YERİNDE SAYIYOR!

Prof Altan konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Şu anda 75 bin binanın kentsel dönüşümle yenilendiğini görüyoruz. Kentsel dönüşümde yerimizde sayıyoruz, ivme kazandırmak lazım. Devletimiz süreci biraz hızlandırmalı, vatandaş ise binalarını yenilemeye gitmelidir. Büyük depremin üzerinden 22 yıl geçti, yapılarımız sağlam değil. Depreme karşı dayanıklı bina sayımız az" ifadelerini kullandı.

BEKLENEN BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK, MUHTEMEL TARİH NE?

Depreme hazırlık için sürenin azaldığını belirten Prof. Altan "Çünkü 1999 depreminden sonra İstanbul'da 30 yıl içinde büyük deprem olma olasılığı yüzde 64'tür. Gölcük depreminin üzerinden 22 yıl geçti, 8 yıl kalmış. Deprem olmadan önce alacağımız en önemli önlem yapı güvenliğidir. İstanbul'un yapı stoku hala S.O.S. veriyor, çürük. Çünkü 2000 yılından önce yapılan binalar çok fazla ve o yapılarda insanlar yaşıyor" diyerek hem binalarda oturan kişilerin hem de devletin artık çok daha hızlı davranması gerektiğini söyledi.

istanbul-deprem-riski-en-yüksek-olan-bilglier

İSTANBUL'DA DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK OLAN İLÇELER HANGİLERİ?

Beklenen büyük İstanbul depremi konusunda da açıklamalarda bulunan Prof. Altan Büyükçekmece'den başlayarak özellikle Avcılar, Küçükçekmece hattının deprem riskinin yüksek olduğunu belirtirken Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Pendik hattının ise yapı stokunun eski olması nedeni ile riskli olduğunu dile getirdi.

Adalar ve Silivri altında geçen fay hattında kilitlenme olduğunu belirten Prof. Altan özellikle de bu bölgelerde yaşayan kişilerin mutlaka deprem riski karşısında bina testi yaptırmaları gerektiğini söyledi. 2000 senesinden önce yapılan binaların riskinin daha yüksek olduğunu belirten Altan bu binaların mutlaak yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.

SONRAKİ HABER