İstanbul'da Bir Sitenin Yönetimi Aidatı 145 TL'den 245 TL'ye Çıkarınca Site Sakinleri Çılgına Döndü

İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde bulunan Hadımköy 4. Etap TOKİ konutlarında site yönetiminin aidatlara yaptığı zam nedeniyle site sakinleri ile yönetim arasında gerginlik çıktı.

Emlak Haberleri 04.01.2022 - 02:19 04.01.2022 - 02:19 Engin Uzunoğlu

Site yönetimlerinin aidatlara yüksek miktarlı zam yapmaları zaman zaman tartışmalar çıkarıyor. Son olarak İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde bulunan Hadımköy 4. Etap Toki konutlarında böyle bir gerginlik yaşandı. 18 blokta toplam 792 dairenin bulunduğu sitede aidatlar kısa bir süre önce site yönetimi tarafından arttırıldı. Daha önce 145 TL olarak belirlenen ve uygulanan aidatlara yüzde 66 zam yapıldığı iddia edildi. 

YÜZDE 66 ZAM İSYANI

Aidatlardaki yüzde 66 oranındaki zammı kabul etmeyen site sakinleri ise site yönetimini protesto ettiler. Site yönetimi ile site sakinleri gece saatlerinde karşı karşıya geldiler. Tarafların tartışmaları kısa süre içerisinde sertleşti. Büyüyen tartışma arbede aşamasına ulaşınca olay yerine polis ekipleri intikal etti. Polis ekipleri tartışmaya müdahalede bulunup iki taraf arasında adeta duvar ördüler. Bu şekilde yaşanan arbedenin büyük bir kavgaya dönüşmesinin önüne geçildi.

POLİS OLAYLARIN BÜYÜMESİNİ ÖNLEDİ

Site sakinleri site yönetiminin yapmış olduğu aidat zammını kabul etmediler. Bu zamdan dolayı da site yönetiminin istifasını isteyen site sakinleri öfkelerini net şekilde gösterdiler. Site yönetiminin bu protestolara neden olan zammın gerekçesini yine yönetimden bir kişi açıklamaya çalıştı. Ancak öfkeli kalabalık bu açıklamaya izin vermedi ve kısa süreli bir arbede ortamı yaşandı. 

Aidatların yükselmesine karşı çıkan site sakinleriile site yönetiminin karşı karşıya geldiği olay çevik kuvvet ekipleri tarafından önlendi. Bu sırada binanın sığınak olarak kullanılan bölümlerindeki duvarların boyasının dökülmüş olduğu ve binanın gider borularından atık suların aktığı tespit edildi.

AİDATLAR 145 TL'DEN 245 TL'YE YÜKSELDİ

Sitede sakinleri ise itirazlarını net şekilde ortaya koydular. Site sakinleri yönetimin 145 TL olan aidatı 245 TL'ye çıkardığını öne sürdüler. Site yönetiminden memnun olmadıklarını belirten site sakinleri yönetimin derhal görevi bırakmasını ve eğer yapılacaksa da yeni bir yönetimin aidat zammı yapması gerektiği şeklinde taleplerini ilettiler. Hak edilen zamma razı olduklarını söyleyen site sakinleri hizmet almada da sorun yaşadıklarını ifade ettiler. Sitede güvenlik olmasına rağmen herkesin elini kolunu sallaya sallaya siteye girdiğini söyleyen site sakinleri yönetimin görevini yapmadan zam talep ettiğini söylediler.

Site sakinleri site yönetiminden envanter defterini sitediklerini ama alamadıklarını iddia ettiler. Ayrıca bir başka iddia ise site yönetiminin gelir gider tablosunu açıklayamadıkları için istifa etmedikleri şeklinde oldu. Site yönetimi ise bu iddiala rile alakalı olarak henüz bir açıklama yapmadı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@