İstanbul'da Boğaz Manzaralı Yalılar Da İmar Affı Kapsamına Alındı

Çeşitli nedenlerle iskanı olmayan ancak depremde yıkılma riski bulunmayan yapılar için getirilecek olan imar affı / iskan affı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 28.04.2018 - 12:00 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

Çeşitli nedenlerle iskanı olmayan ancak depremde yıkılma riski bulunmayan yapılar için getirilecek olan imar affı / iskan affı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalara göre İstanbul'da yer alan boğaz manzaralı yalılar da çıkarılan yeni imar affında yararlanabilecek. 

Boğaziçi Bölgesinde Yer Alan Kaçak Yapılarda Aftan Yararlanacak Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş  tüm yapıların mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmasını sağlamak adına hiçbir istisna getirmediklerini müjdeledi.Yani Boğaz manzaralı yalılar da  çıkarılacak olan affın ardından Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuruda bulunabilecek. Yapılacak olan yasal düzenlemenin ardından Türkiye'de yer alan toplam taşınmaz sayısı da kesin olarak kayıt altına alınmış olacak. Yapı Kayıt Belgesi ile birlikte vatandaş tapu almak için ikinci bir başvuru yapacak. Bu noktada devlet tapu başvurularını değerlendirecek ve sadece uygun olanlara tapu verecek. Yani alınan belge tapu yerine geçmeyecek.Yapılan Yeni Yasal Düzenleme İmar Affı Değil İmar Barışı Olacak Başbakan Binali Yıldırım kamuoyunu uzun süredir meşgul eden yasal düzenlemenin imar affı değil imar barışı olduğunu belirtti. Yıldırım yapmış olduğu açıklamada “Kimisinin mülkiyet sorunu var, kimisi imar almadan yapı yapmış veya  imar  almış eklentiler var. İmara uygun yapılmamış. Mera, Hazine, vakıf, şahıs ve orman arazisi üzerine yapılmış falan. Yani burada getirilen şey bir barış, bir uzlaşma.Yapı kayıt belgesi verilecek. Böylece bir uzlaşma, bir barışma süreci başlamış olacak. Ondan sonra ne olacak? Vatandaş eğer yerini yıkıp yeniden yapmak istiyorsa bu sefer müracaat edecek belediyelere, uygun imar planı onaylanacak, sonra yapacak. Kentsel dönüşüm teşvik edilecek. Yani bu yapı kayıt belgesiyle kentsel dönüşümün hızlanması da sağlanmış olacak. Bu yönde teşvik maddeleri var. Getirdiğimiz budur.” dedi.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@