İstanbul'da Bugün Deprem Olsa Her 100 Binadan En Az 90 Tanesi Yıkılır!

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken ne yazık ki Fikirtepe başta olmak üzere pek çok yerde yaşanan rant savaşları çalışmaların hızını kesiyor.

Kentsel Dönüşüm 14.08.2018 - 10:05 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken ne yazık ki Fikirtepe başta olmak üzere pek çok yerde yaşanan rant savaşları çalışmaların hızını kesiyor.

Oysa ki İstanbul'da acilen yenilenmesi gereken depreme dayanıksız milyonlarca bağımsız bölüm bulunuyor. Konu hakkında açıklamada bulunan Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp çok dikkat çekici bir açıklamada bulundu. 



Her 100 Binadan 90 Tanesi Depreme Dayanıksız 



Alp yapmış olduğu açıklamasında İstanbul'da bugün deprem olsa her 100 binadan en azından 90 tanesinin yıkılma riskinin yüksek olduğunu iddia etti. Beklenen büyük İstanbul Depremine de değinen Alp bu depremin mevcut koşullar altında gerçekleşmesi durumunda binlerce kişinin yıkılan binaların enkazında kalarak hayatını kaybedeceğini söyledi. 



Ahmet Vefik Alp "Şehirler insanlar gibi yaşayan varlıklar. Türkiye, mimarlık ve şehircilik açısından geri kalmış bir ülke. Afrika ve Asya standartlarıyla aynıyız. İstanbul yakın bir geçmişe kadar ikinci derece deprem bölgesiydi, Hazırlanan bütün yapı standartları, beton şartnameleri daha düşük deprem büyüklüklerine göre hazırlandı. Yapı stoğuna baktığımızda, depreme dayanıksız. Nereden bakarsanız bakın, bir deprem olduğunda, İstanbul'da çok büyük bir yıkım olacak ve çok insan ölecek" dedi. 



Eski Binalar Depreme Dayanamaz 



Yeni binaların depreme dayanıklı olarak yapıldığını belirten Alp ancak eski binaların yüzde 90 gibi büyük bir bölümünün depreme dayanıksız olarak inşa edildiğini söyledi. Deprem esnasında elektrik ve doğalgaz nedeni ile yangın riskinin yüksek olduğu belirten Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp bu nedenle çok katlı yüksek binalar yerine kaçışın kolay olacağı alçak binaların tercih edilmesi gerektiğini belirterek İstanbul'un acil deprem eylem planı ile bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi. 



Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@