İstanbul'da Depreme Dayanıklı ve Dayanıksız Olan İlçeler Hangileri!

İstanbul'da deprem riski hakkında sürekli olarak yeni araştırmalar yapılırken ilçelerin deprem risklerini ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı.

Gündem 21.11.2019 - 14:51 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

İstanbul'da deprem riski hakkında sürekli olarak yeni araştırmalar yapılırken ilçelerin deprem risklerini ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı. İşte ilçe İstanbul'un deprem haritası ve ilçelere göre deprem riski yüksek olan bölgeler!

İstanbul'da adım adım yaklaşan deprem hakkında can güvenliğini sağlamak amacı ile yeni çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Konu hakkında yeni bir araştırma yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nden Jeoloji Yüksek Mühendisi Can Akın, binaların deprem ve zeminleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Depremde Binalar Kadar Zeminde Önemli! Araştırma verilerini kamuoyu ile paylaşan Akın "İstanbul'daki tüm vadiler genç ve güncel alüvyonlarla kaplıdır. Kent genelindeki vadiler ya doğrudan, ya birleşerek, ya da birbirleriyle bağlanarak, İstanbul Boğazı veya Marmara Denizi'ne bağlanır.Derin oyuklu dediğimiz vadilerin iç kısımlarına kadar, 9 bin yıl öncesine kadar deniz suyu tarafından çamur biriktirildi. Bu nedenle bu vadi alüvyonlarında yumuşak kil dediğimiz katman egemendir. Aralarında Ayamama, Cendere, Ayazmadere, Kurbağalıdere, Kuşdili, Haliç, Göksu, Küçüksu, ve her iki Çekmece Gölleri'nin kıyı kesimleri taşıma gücü çok düşük, yapı yükleri altında yüksek oturmalar sergileyen, deprem yükleri altında yumuşama eğiliminde olan zemin yapısına sahiptir.Bu saydığım bölgelerde yaklaşık 150 bin yapı stoğu bulunuyor. Büyük depremde en riskli yerler alüvyon vadiler. Bu kuşaklarda yapılaşma olmaması gerekirdi. Mevcut yapıların biran önce envanter çalışması yapılarak, sorunlu olanların derin kazıklı temel, ya da zemin iyileştirme önlemlerinin uygulanması gerekir" dedi. İstanbul Avrupa Yakası Depreme Dayanıklı ve Dayanıksız Olan İlçeler! 

İstanbul Anadolu Yakası Depreme Dayanıklı ve Dayanıksız Olan İlçeler! 

Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@