İstanbul'da Durum Değişti! Büyükşehirlerde AK Parti ve CHP'nin Oy Oranları Açıklandı

ORC araştırma şirketi yapmış olduğu son araştırma sonuçlarını açıkladı. Büyükşehirlerde son oy oranlarını araştıran şirket İstanbul'da durumun değiştiğini açıkladı.

Gündem 05.10.2021 - 11:40 05.10.2021 - 12:17 Mustafa KARAGÖZ

Partilerin oy oranlarına dair yapılan genel araştırmaların yanında ORC Araştırma Şirketi yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Firma son araştırmasında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinde son oy oranlarını araştırdı. 

İSTANBUL VE ANKARA'DA OY ORANLARI DEĞİŞTİ

Son yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi adayları Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlıklarını almışlardı. O süreçten bu zamana kadar bu iki şehir çok araştırma yapılmıştı. 

Bu kapsamda ORC Araştırma Şirketi belediye seçimlerine dair yeni bir araştırma gerçekleştirdiğini ve bu araştırma için sonuçların belli olduğunu ilan etti. 

13-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre İstanbul'da AK Parti'ye oy vereceğini söyleyen vatandaşların oranı yükseldi. Vatandaşlara yöneltilen soruda Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verecekleri Soruldu. Bu soruya İstanbul ve Ankara'dan gelen yanıtlar ise öyle oldu. 

İstanbul Oy Oranları

istanbul oy oranları orc

İstanbul'da yaşayan vatadandaşların yüzde 39.5'i oylarını AK Partiye, yüzde 28.5'i ise CHP'ye vereceklerini açıkladılar. 

Ankara Oy Oranları

ankara seçim orc

Ankette, Ankara'da partiler arasındaki oy farkının İstanbul'a göre daha az olduğu gözlemlendi. Ankaralıların 34.9'u AK Parti, yüzde 29.5'i CHP, yüzde 14.8'i İYİ Parti, yüzde 9.7'si MHP, yüzde 4.3'ü de HDP'ye oy vereceklerini açıkladılar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@