İstanbul'da Ekmek 5 TL Mi Oldu? Fırıncılar Odası Ekmek Zammı Açıklaması Yaptı!

İstanbul’da ekmek zammı tartışmaları hız kesmeden devam ediyor. İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası ekmek zammı açıklaması yaptı.

Finans 21.06.2022 - 18:26 21.06.2022 - 18:26 Engin Uzunoğlu

İstanbul’da bazı ilçelerde ekmek fiyatının 5 TL’ye çıkması üzerine ekmek zammı tartışması başladı. İstanbul Ticaret Odası kendilerine bağlı fırınlarda zam olmadığını söylerken meslek birliklerinden açıklama üzerine açıklama yapılıyor. İstanbul’da Halk Ekmek için de zam uygulanmayacağı açıklanmıştı. Son olarak İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası bir açıklama yaptı. 

SON EKMEK ZAMMI 11 MART'TA YAPILMIŞTI

İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası açıklamasında ekmek fiyatlarında mevcut tarifenin devam ettiği bildirildi. Esnaf Odası’nın verdiği bilgilere göre İstanbul’da mevcut ekmek fiyat tarifesinin 11 Mart 2022’de belirlendiği ve 210 gram ekmek 3 TL, bin gram ekmek 14,28 TL olarak uygulandığı belirtildi. 

5 TL FİYATININ RESMİYETİ YOK

İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası kamuoyuna verdiği bilgilerle İstanbul’da ekmek fiyatlarına zam yapılmasına dair Azami Fiyat Tarifesini Belirleme Komisyonu tarafından bir karar alınmadığını duyurdu. Kamuoyuna yansıyan 5 TL fiyatının ise bir fiyat tarifesine dayanmadığı ifade edildi.

EKMEK FİYATININ 4 TL OLMASI İÇİN ONAY BEKLENİYOR

İstanbul’da ekmek fiyatlarına zam yapılması yönünde talepleri olduğunu da açıklayan  İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası bu zam ile beraber ekmek fiyatının 4 TL’ye çıkacağını duyurdu. Yapılan açıklamada 210 gram ekmek için talep edilen 4 TL fiyatının Azami Fiyat Tarifesi Belirleme Komisyonu tarafından uygun bulunduğu belirtildi. Ancak bu ekmek zammı henüz resmileşmedi. Zam talebinin yeni bir tarifeye dönüşebilmesi için ilgili kurumların bu zamma onay vermeleri gerekiyor. Şu ana kadar bu zam için de beklenen onay verilmedi.

İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam yapılmasın adair resmi kararın ilgili kurumlardan onay çıkma sürecinin oldukça sancılı geçmesi bekleniyor. TMO üzerinden fırınlara ucuz un verilmesi nedeniyle bu zam kararı onaylanmıyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@