İstanbul'da Ekmek Zammı! Halk Ekmek'ten Sonra Fırınlar İçin De Zam Kararı Alındı!

İstanbul'da halk ekmek için yapılan zammın ardından fırın ekmeklerine de zam geldi. Resmi tarifeye göre fırınlarda satılan 210 gram ekmeğin fiyatı 3 TL'ye yükseldi.

Finans 10.02.2022 - 20:09 10.02.2022 - 20:09 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da ekmak zammı yine gündem oldu. Dün İstanbul Halk Ekmek tarafından üretilen ve satılan 250 gram ekmeğin fiyatına Cuma gününden itibaren geçerli olacak yüzde 60'lik zammın ardından bugün de fırın ekmekleri için zam kararı alındı. İstanbul'da vatandaşlar artık ekmek satın alabilmek için çok daha fazla bir bedel ödemek zorunda kalacaklar. 

İSTANBULDA FIRIN EKMEĞİNE ZAM YAPILDI

İstanbul Ticaret Odası 12 No'lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir bir açıklama yaparak, "210 gram ekmeğin fiyatı 3 TL'ye yükseldi. Bazı ilçelerde 250 gram ekmek 3,5 TL'den satılmaya başlanacak. Ekmeğin kilogram fiyatı 10,87 TL'den 14,28 TL'ye çıkarıldı. Bu da yüzde 31,3 oranında zam uygulandı demek oluyor. Yeni tarife Cuma gününden itibaren geçerli olacak." dedi.

230 GRAM EKMEK 2,5 TL'YE SATILIYORDU

Ekmek zammına dair açıklamalarını sürdüren İstanbul Ticaret Odası 12 No'lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, "İstanbul Ticaret Odası'na bağlı fırınlar Cuma gününden itibaren zamlı fiyat tarifesinden ekmek satışı yapacaklar. Bize bağlı fırınlarda zamdan önce resmi tarifeye göre 230 gram ekmeğin fiyatı 2,5 TL olarak uygulanıyordu. Meydana gelen maliyet artışlarından dolayı bu zam zorunluluk haline gelmişti. Yine de tam maliyetler vatandaşlara yansıtılmıyor diyebiliriz. Fırıncı esnafı bu zamlarla sadece biraz nefes alabilir." ifadelerini kullandı.

MALİYET ARTIŞLARI DEVAM EDERSE İSTANBUL'DA EKMEK 4 TL'YE ÇIKACAK

İstanbul'da ekmek fiyatlarına yeni zamların da gelebileceğini söyleyen İstanbul Ticaret Odası 12 No'lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, "Yeni yılla beraber özellikle enerji maliyetlerimiz katlandı. İşletmeler sürdürülebilir faaliyetlerini devam ettirme noktasında sıkıntı yaşamaya başladılar. Elektrik ve doğalgaz faturası iki katına çıkan fırıncı nasıl dayanacak? Kasım ayında doların 18 TL olması sonucu 360 TL'ye yükselen bir çuval unun fiyatı 315 TL'ye geriledi ama geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında un fiyatları yüzde 110 artmış. Bu maliyet artışları devam ederse İstanbul'da ekmak fiyatları yine çok yakın zamanda 4 TL olur." şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@