İstanbul'da Ekmek Zammı Resmen Açıklandı! Ekmek Fiyatları Ne Kadar Oldu?

İstanbul'da ekmek fiyatlarına yapılacağı iddia edilen zam İstanbul Ticaret Odası'nın meclis toplantısında alınan karar ile resmileşti. 

Gündem 11.11.2021 - 23:01 11.11.2021 - 23:01 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam ile alakalı olarak çok önemli bir gelişme yaşandı. Bir süredir bazı ilçelerde 2,5 TL'den satılmaya başlanan ekmek için ilk zam kararı resmileşti. Ekmek zammı ile alakalı ilk kararı İstanbul Ticaret Odası meclis toplantısında aldı. Resmiyet kazanan zam ile beraber İstanbul Ticaret Odası'na bağlı fırınlar yarından itibaren 230 gram ekmeği 2,5 TL'den satmaya başlayacaklar. 

İSTANBUL'DA EKMEK FİYATLARINA ZAM

İstanbul Ticaret Odası tarafından onanan zam kararı ile ekmek fiyatları yüzde 25 arttırıldı. Bu zamla beraber İstanbul'da ekmeğin kilogram fiyatı 9,09 TL'den 10,87 TL'ye çıktı. Zam ile alakalı olarak İstanbul Ticaret Odası 12 No'lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, “Ekmek zammı artık resmileşti. İstanbul Ticaret Odası yeni tarifeyi basarak fırınlara iletecektir. Bu tarife iletimi Pazartesi gününe kadar devam edebilir. Ancak fırınlarda yarından itibaren yeni tarife ile ekmek satışı yapılacak. Kilogram fiyatı 10,87 TL'yi geçmemek şartıyla fırınlar herhangi gramajda ekmek üretip satabilirler.” açıklamasını yaptı.

EKMEK ZAMMI İPTAL EDİLİR Mİ?

Ekmek fiyatlarına yapılan zammın iptal edilmeyeceğini söyleyen Hasan Demir, “İstanbul Ticvaret Odası tarafından alınan bu ekmek zammı kararını İstanbul Valiliği veya Ticaret Bakanlığı iptal etme yetkisine sahip. Son kararı her zaman siyasi otorite verir. İptal etme yönünde tercih belirleyebilirler ama biz buna pek ihtimal vermiyoruz. Yetkililer de artan maliyetler karşısında fırıncıların içerisine düştükleri ekonomik güçlüklerin farkındalar.” ifadelerini kullandı.

YILBAŞINDAN SONRA YENİ EKMEK ZAMMI İSTENECEK!

Ekmak zammı kararının yeni bir talep olmadığını söyleyen Hasan Demir, “Fırıncıların onanan bu ekmek zammı kararı Ağustos ayında talep edilmişti. O dönemden bugüne un fiyatlarında yüzde 58 artış meydana geldi. Bunun için oldukça gecikmiş bir zam yapıldı diyebiliriz. Biz yılbaşından sonra yeni bir zam talebinde daha bulunacağız.” şeklinde konuştu. 

İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan ekmek zammı bu kuruluşa bağlı fırınları etkiliyor. Esnaf Odası'na da bağlı fırınlar için ise ekmek zammı kararının yarın çıkması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@