İstanbul'da Ev Kiralamada Açık Artırma Dönemi Başladı! Fazla Parayı Veren Kiralık Evi Kapıyor!

Türkiye'de konut fiyatları son 5 yılda yüzde 157 artınca özellikle İstanbul'da bazı ilçelerde ev kiralamada açık artırma yöntemi uygulanmaya başlandı. 

Emlak Haberleri 06.10.2021 - 23:53 06.10.2021 - 23:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gayrimenkul satış ve kiralama işlemlerinde fiyatlar ciddi miktarda artmaya devam ediyor. Özellikle İstanbul'da konut arzında yaşanan sıkıntılar talebi karşılamada aciz duruma düşülmeye neden oluyor. İstanbul'un yoğun ilgi gören lokasyonlarında ise artık açık artırma yoluyla ev kiralama işlemleir yapılmaya başlandı. Emlakçılardan alınan bilgilere göre bu yöntem genel olarak yabancılara uygulanıyor. 

EV KİRALAMADA AÇIK ARTIRMA DÖNEMİ BAŞLADI!

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan bir değerlendirmede bulunarak, “Müteahhitler şu anda yeni konut projelerinden daha çok mevcut konut projelerini bitirmeye odaklandılar. Bir de son 2 yıldır vatandaşların yer değiştirmeleri çok sınırlı kaldı. Bu da kiralık evlerin azalmasına neden oldu. Talebin artması ve arzın azalması ile emlakçılar kiralık ev konusunda kendi müşteri portföylerine yönelik farklı uygulamaları yapmak zorunda kaldılar. 

Emlakçılar açık artırma yöntemi ile ev kiralamaya başladılar. Elde bulunan konutu en iyi rakama kiraya vermek isteyen emlakçılar talep ileten müşterileri listeye alıyorlar. Daha sonra kiralık ev konusunda bu listede bulunan müşteriler aranmaya başlanıyor. Örneğin bir evin kirası 3.000 TL ise müşteriler sırayla aranıp fiyatı artırmaları isteniyor. 3.200 TL teklif alınınca bir başka müşteri aranıyor. Bu şekilde kira fiyatı 4.000 TL'ye kadar çıkarılabiliyor.” dedi. 

AÇIK ARTIRMA DAHA ÇOK YABANCIYA KİRALAMADA UYGULANIYOR

İstanbul Bahçeşehir Capital Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ertap Erbay ise bu konu hakkında, “Elimizde şu anda bizim 50 tane satılık ve 50 tane de kiralık listesi var. Fiyatlar da yüzde 300 oranında yükseldi. 4 Bin TL'ye kiralanan bir evin kirası 15 Bin TL'ye fırladı. Ev sahiplerinin talep ettikleri kira tutarları yükseldi. 

Ev sahipleri bize gelip 10 Bin TL'lik kira fiyatı olan evleri için 11 Bin TL vereni kenarda tut, 12 Bin TL vereni bulmaya çalış diyorlar. Özellikle yabancıya konut kiralama işleminin yoğun şekilde yapıldığı Esenyurt'ta bu yöntem uygulanıyor.” açıklamasını yaptı. 

ÖĞRENCİLERE EV DEĞİL ODA KİRALANIYOR

İstanbul'da öğrencilere artık ev değil oda kiralanmaya başlandığını söyleyen GAPAS Başkanı İsmail Özcan, “Ev sahipleri üniversite öğrencilerine yönelik de farklı yöntemler geliştiriyorlar. Bu da yurt dışında yaygın olarak kullanılan bir evin oda oda kiralanması şeklind eoluyor. Ev sahipleri bir evi 1-2 öğrenciye kiralamak yerine her bir öğrenciye ayrı oda kiralıyorlar. Salonları da bölen bu ev sahipleri 3 Bin TL'ye evin tamamını kiralamak yerine öğrenci başına 1.500 – 2.000 TL'ye oda oda kiralama yolunu tercih ediyorlar. Böylelikle 3 Bin TL'lik bir evden 6  Bin TL kira geliri elde etmiş oluyorlar.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@