İstanbul'da Ev Kiralarına Yüzde 72 Zam Geldi!

Kiralık ev bulmanın her geçen gün biraz daha zorlaştığı İstanbul'da kiralık ev fiyatlarına gelen zamlar tüm hızı ile devam ediyor. İstanbul'da kiralar düşer mi, yükselecek mi, ne olur?

Emlak Haberleri 07.12.2021 - 15:52 07.12.2021 - 15:52 Gülcan Özer

İstanbul'da boş kiralık ev bulmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken konut fiyatları da zam üzerine zam görüyor. Hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarının giderek yükseldiği İstanbul'da yeni konut üretimi de azalıyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri arasında yer alan İstanbul Planlama Ajansı (İPA) tarafından yayımlanan araştırma raporuna göre İstanbul'da satılık ve kiralık konut fiyatları yükselişini sürdürdü. İstanbul'da ortalama konut kredisinin aylık taksit tutarı 5 bin 884 liraya ulaşırken dar gelirli vatandaşların İstanbul'da ev sahibi olmaları da zorlaştı. 

İSTANBUL'DA HEM SATILIK HEM DE KİRALIK EV FİYATLARI YÜKSELDİ! 

İPA tarafından hazırlanan “Konut Sorunu Araştırması: İstanbul'da Mevcut Durum ve Öneriler Raporu” yayımlandı. Yayımlanan raporda yer alan rakamlar büyük yankı uyandırırken yükselen ev fiyatları ve konut kredisi faiz oranları vatandaşın ev sahibi olması konusundaki önündeki en önemli 2 engel olarak öne çıktı. 

Yayımlanan raporda yer alan bilgilere göre İstanbul'da kiralık ev fiyatlarına son 1 senede yüzde 71,43 olarak ölçüldü. 

İPA KİRA ZAM ORANI

Fiyatlardaki artış oranları dikkat çekerken açıklanan rapora göre İstanbul'da yaşam maliyeti son 1 senede yüzde 50.18 oranında pahalandı. Fiyatlarda en çok artışın yaşandığı ürün ise Ayçiçek yağı fiyatı olarak dikkat çekti. İPA tarafından yayımlanan rapora göre ayçiçek yağı fiyatı son 1 senede yüzde 137,59 oranında artış gösterirken kiralık ev fiyatları da yine en çok artış yaşanan alanlar arasında yer aldı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@