İstanbul'da Kazlıçeşme - Sirkeci Arasında 8,5 KM'lik 8 İstasyonlu Raylı Sistem Projesi Tanıtıldı

İstanbul'da Kazlıçeşme ile Sirkeci arasında yapılacak olan 8 istasyonlu raylı sistem projesi ile alakalı olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu net tarih verdi. 

Emlak Haberleri 20.09.2021 - 19:00 20.09.2021 - 19:08 Engin Uzunoğlu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul'da yapılacak olan bir projenin tanıtım toplantısına katılşarak önemli açıklamalarda bulundu. Kazlıçeşme – Sirkeci kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi düzenlenen törenle tanıtıldı. 

KAAZLIÇEŞME - SİRKECİ ARASINA RAYLI SİSTEM PROJESİ

Kazlıçeşme ile Sirkeci arasında bulunan ve atıl vaziyetteki 8,5 kilometrelik bir raylı sistem hattı için yeni bir proje hazırlandı. Bu projede yaya odaklı ve çevreye duyarlı yeni bir sistem geliştirileceği bildirildi. Bu şekilde Sirceki ile Kazlıçeşme arasında aktif bir raylı sistem hattının oluşturulacağı belirtildi. 

PROJENİN DETAYLARI AÇIKLANDI!

Yeni proje ile alakalı olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamalaqrda bulunarak, “İstanbul'a değer katacak bir projeyi hazırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Proje kapsamında 74 bin metrekarelik yeşil alan, 7,5 kilometrelik bisiklet yolu, 6,5 kilometrelik yaya yolu, 10.120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanları ve 6 bin metrekarelik de kapalı sosyal ve kültürel alanlar yapılacak.” dedi. 

sirkeci kazlıçeşme raylı sistem projesi

YENİ NESİL ULAŞIM PROJESİ

Tanıtımı yapılan projenin bir kompleks olarak ifade edilebileceğini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,     “Proje içerisinde 27 adet sanat yapısı, 9 adet yaya ve 12 adet kara yolu geçidi, 3 adet yaya ve 1 adet de kara yolu üst geçidi bulunuyor. Kazlıçeşme ile Sirekeci arasında gerçekleştirilecek olan bu projede 8 istasyonlu raylı sistem olacak. Burada yeni nesil bir ulaşım projesini gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

2023 YILININ İK ÇEYREĞİNDE TAMAMLANACAK!

Kazlıçeşme – Sirkeci yen, nesil raylu ulaşım projesdinin tamamlanacağı tarihi de açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2023 yılının ilk çeyreğinde  Kazlıçeşme – Sirkeci kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi'ni tamamlamış olacağız. Bu projenin tamamlanmasıyla 2023 – 2053 yılları arasındaki 30 yıllık süreçte ciddi tasarruflar elde etmiş olacağız. Karayolu bakım ve işletme açısından 425 milyon euro, çevreye olan etkileri azaltmak açısından 117 milyon euro, zaman kazanımı olarak 243 milyon euro olmak üzere toplamda 786 milyon euroluk tasarruf sağlanmış olacak.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@