İstanbul'da Kentsel Dönüşüm KİPTAŞ İle Şaha Kalkacak

İstanbul'un pek çok bölgesinde büyük bir rant savaşı haline dönen kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan sorunu çözmek adına KİPTAŞ devreye girme kararı aldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 29.03.2018 - 13:58 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

İstanbul'un pek çok bölgesinde büyük bir rant savaşı haline dönen kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan sorunu çözmek adına KİPTAŞ devreye girme kararı aldı. İstanbul kentsel dönüşüm sorunları hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal çözüm adına KİPTAŞ'ın devreye gireceği müjdesini verdi. 

KİPTAŞ Kentsel Dönüşüm İçin Ucuz Konut Üretecek 


KİPTAŞ Silivri 3. Etap Konutları için çalışmalarını sürdürürken İstanbul'da yaşanan kentsel dönüşüm karmaşasını çözmek içinde gerekli çalışmalara başlayacağı müjdesini verdi. KİPTAŞ tarafından geliştirilen yeni formül kapsamında yerinde kentsel dönüşüm yapılacak, kimseden kentsel dönüşüm için para istenmeyecek ancak hak sahipleri yeni konutlarını eski konutlarına oranla yüzde 20 oranında daha küçük metrekareli evleri alacak. Yani 100 metrekarelik evini kentsel dönüşüme veren kişiler yeni evlerine KİPTAŞ sayesinde ceplerinden bir kuruş çıkmadan alacaklar ancak evlerinin metrekaresi 80 metrekareye düşürülecek.


Kaçak Kat ve Kaçak Daireler İçinde Alternatif Çözümler Sunulacak


Kentsel dönüşümün önündeki büyük engeller arasında yer alan İstanbul'da kaçak kat ve daire sorunu da KİPTAŞ tarafından çözülecek. Bizzat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından verilen müjde ile sadece konu hakkında tarafların anlaşmalarını istedi. Anlaşma sağlandıktan sonra yapılan başvurularda belediye her türlü kolaylılığı sağlayarak KİPTAŞ eli ile kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak.

Özel Sektör Kentsel Dönüşümde Yetersiz Kaldı 


Özel sektör ile kentsel dönüşüm projelerinde pek çok yerde sorunlar yaşandığına dikkat çeken Uysal özellikle de bazı yerlerde kentsel dönüşüm çalışmalarının tıkanma noktasına geldiğine dikkat çekti. Özel sektörün kar amacı gütmesi ve bazı bölgelerde artık kentsel dönüşümün ciddi rant sorunu haline gelmesi kentsel dönüşüme belediyenin müdahale etmesini kaçınılmaz bir hale getirdi. Bazı bölgelerde özel sektörün son derece büyük ve ciddi yatırımlar ile başarılı olmasına dikkat çeken Uysal KİPTAŞ olarak başarısız olunan sorunlu bölgelerde kentsel dönüşüm çalışmalarına imza atacakları müjdesini verdi.

Kentsel Dönüşümde İmar Artışı Yapılmayacak 


Kentsel dönüşüm sorunlarını çözmek için imar artışı yapılmasına kesinlikle karşı olduklarını belirten Mevlüt Uysal bunun yerine konut metrekaresinden yüzde 20 kesinti yapılması yöntemini uygulayacaklarını belirtti. Böylelikle evini kentsel dönüşüme veren kişiler ceplerinden para ödemeden depreme dayanıklı yeni evlerine kavuşacak. İmar artışı yapılmadığı için çok katlı binaların inşa edilme zorunluluğu da ortadan kaldırılmış olacak.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@