İstanbul'da Ki Binaların Yarısı Kaçak!

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa İstanbul'da ki yapı stoku, kentsel dönüşüm ve imar barışı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel Dönüşüm 13.09.2018 - 00:05 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa İstanbul'da ki yapı stoku, kentsel dönüşüm ve imar barışı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin gözbebeği İstanbul ne yazık ki çarpık kentleşme ve aldığı göç dalgası nedeni ile meydana gelen gecekondulaşma sorunlarının izini silmek konusunda beklenen hızda ilerleyemiyor. Yüksek deprem riski taşıyan şehirdeki kaçak yapı sayısı da dikkat çekiyor. İmar Barışının Faydaları Nelerdir?Çıkarılan yasanın imar affı olmaması akıllara imar barışının faydası ne olacak sorusunu getirdi. Bu konu hakkında da açıklamada bulunan Aşa" Bu yasadan faydalananlar, bugüne kadar herhangi bir abonelik alamamışlarsa, her türlü alt yapıdan yararlanmaya başlıyorlar.Haklarında devam eden bir mahkeme süreci varsa, bu ortadan kalkıyor. Bir yıkım kararı varsa, iptal oluyor” diyerek vatandaşlara kesinlikle mevzuata aykırılık taşıyan yapıları için başvuruda bulunmalarını önerdi. İstanbul'da En Çok Kaçak Yapı Şişli'de! İstanbul'un yapı stoku hakkında açıklamalarda bulunan Aşa tüm semtlerde kaçak yapı bulunduğunu ancak en çok kaçak yapının Şişli'de yer aldığını söyleyerek "3 milyona yakın binanın mülkiyet hakları, bağımsız bölümleri belli değil veya kayıtları hiç yok. İstanbul’un hemen hemen her ilçesinde kaçak yapı var.Ama bu yapıların en yoğun olduğu ilçeler Şişli Gülbağ, Fulya’nın bir kısmı, Kağıthane’nin birçok mahallesi, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Esenler, Güngören gibi hangi ilçeye gitsek önümüze bu yapılar çıkıyor” dedi. İmar Barışı Dolandırıcılarına Dikkat! İmar barışı başvurusu için vatandaşı dolandırmak isteyen çok sayıda kötü niyetli insan bulunduğuna dikkat çeken Aşa “Dolandırıcılık yapılabilir, vatandaşlar araya çok fazla aracı almadan, kurumsal büyük bir firmaysa danışmanlık alabilir yetkili Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır.Bakanlığın ilgili birimleri destek oluyor. Kendilerinin yapmasında fayda var. Başvurular 31 Ekim’de sona erecek, ödemeler ise 31 Aralık’ta bitiyor” diyerek vatandaşları uyardı. Aşa kesinlikle e devlet şifresi ve giriş bilgilerinin başkaları ile paylaşılmamasını istedi. emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@