İstanbul'da Kiralık Eşyalı Ev Krizi! En Az 1.000 TL Daha Fazla Kira İstiyorlar!

Ev kiralarında yüksek fiyatlar şikayet konusu olurken son günlerde bazı ev sahiplerinin evlerini eşyalı hale getirip en az 1.000 TL daha yüksek bedelle kiraladıkları ortaya çıktı. 

Emlak Haberleri 10.10.2021 - 01:59 10.10.2021 - 02:03 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ev kiralarının yüksekliği son dönemlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Kentsel dönüşüm, göç ve üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması gibi nedenlerden dolayı kiralık evlere talepler oldukça yükseldi. Yüksek talepleri fırsata çeviren bazı ev sahipleri de açık artırma yoluyla evlerini fahiş bedellerle kiraya vermeye başladılar. Buna son dönemlerde bir de eşyalı ev krizi eklendi. 

İSTANBUL'DAKİ KİRA ARTIŞLARI DİĞER İLLERİ DE ETKİLİYOR

Ev kiralarına gelen zamlar hakkında açıklama yapan Hakan Erilkun Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Hakan Erilkun, “Türkiye'de ortalama kira fiyatları son 5 yıl içerisinde yüzde 157 arttı. OECD ülkeleri arasında kira fiyatları en çok artan ülkeler arasında yer alıyoruz. Büyük göç alan bir şekir olan İstanbul ise bu kira artışlarından nasibini en çok alan şehir oldu. İstanbul'daki kira artışları diğer illeri de etkiliyor. Son bir yılda İstanbul'da bazı lokasyonlarda inanılmaz kira artışlarına şahitlik ediyoruz.” dedi.
 
Kiralık konut bulmanın artık çok zor olduğunu söyleyen Hakan Erilkun, “Ağustos ayından itibaren kiralık konut stokları eridi. Artık konut kiralamak hiç de kolay bir şey değil. Sadece İstanbul'un merkezi yerlerinden bahsetmiyorum. Yeni gelişme göstermeye başlayan merkezlerde bile kiralık ev kalmadı. Mesela Kemerburgaz gibi yeni merkezlerden birisinde kiralık daireler karaborsaya düştü.” ifadelerini kullandı.

EŞYALI EVLERLE 1.000 TL'LİK KİRA FARKI

Ev sahiplerinin yüksek kira almak için her yolu denediklerini söyleyen Hakan Erilkun, “Bahçeşehir'de 1+1 kiralık bir dairenin fiyatı 3 Bin TL'den başlıyor. İş merkezlerine veya üniversite kampüslerine yakın yerlerde ev sahipleri artık eşyalı ev şeklinde evlerini kiraya vermeye başladılar. Bu şekilde en az 1.000 TL fazladan kira talep ediyorlar.” şeklinde konuştu. 

Kira fiyatlarının İstanbul'da akıl almayacak boyutlara ulaştığını söyleyen Hakan Erilkun, “İstanbul'un bazı ilçelerinde ev kiralamak  için akla hayale sığmayacak bedelleri gözden çıkarmak gerekiyor. Üstelik açık artırma yoluyla kiralar daha da yükseliyor. Kadıköy ve Beşiktaş gibi merkezi yerlerde 2+1 dairelerin kiraları 4 Bin TL'den başlıyor. Aynı niteliklere sahip bir evin İzmir'de 2.500 TL'ye, Ankara'da ise 2.100 TL'ye kiralandığını söylersek aradaki farkı net şekilde ortaya koyarız.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@